Правителството прави всички необходимо, за да защити националните интереси и всички трябва да се обединим около това. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти в Народното събрание във връзка със сделката с ЧЕЗ.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
„Държавата има своите възможности за регулаторни правомощия да контролира дейността не само на това електроразпределително предприятие, а на всички останали“, коментира Петкова. Тя поясни, че държавата има такава опция.
По думите й не електроразпределителните предприятия определят цената на потребителите, тъй като това е функция на КЕВР.
„Тя и при либерализиран пазар ще продължи да определя и регулира цените за пренос и достъп. Хората трябва да бъдат спокойни. Видя се, че тези истерии, които бяха създадени в началото, са абсолютно безпочвени и неоснователни. Трябва да се има предвид и това, което всички знаем, че трите електроразпределителни дружества съответно имат претенции и водят арбитража срещу България“, посочи министърът.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Във връзка с обвиненията на БСП, че управляващите си сменят мнението по отношение на сделката с ЧЕЗ, Петкова поясни, че те са в опозиция и по дефиниция трябва да не са съгласни с това, което правят управляващите. Във връзка с приетите промени в Закона за енергетиката, Петкова заяви, че те са добри. Тя поясни, че с приемането на промените в Закона за енергетиката в обхвата му ще влезе сделката с ЧЕЗ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Подкрепяме всичко, което е свързано с либерализацията на енергийния пазар, допълни тя, предаде Фокус.
„Беше споменато многократно, че се работи от 2015 годна в тази посока. Световната банка подготви един модел на либерализация на електроенергийния пазар. Този модел има своите въпросителни. Една от тях е препоръката на Световната банка по отношение на възобновяемите енергийни източници да бъде въведен моделът „договор за разлика”. Нещо, което за всички впоследствие стана ясно, че няма как да се реализира и се взе принципно решение да бъде въведен моделът „договор за премия”, както предвиждат насоките за държавната помощ”, обясни министър Петкова.
Тя подчерта, че въпросът за държавната помощ също е сред най важните, който окончателно трябва да бъде разрешен. „Досега няма законопроект и няма държавна помощ, предоставена в областта на енергетиката, която де е нотифицирана тогава, когато предвижда европейското законодателство”, обясни Петкова и подчерта, че вероятно това се дължи на неразбиране на Закона за държавните помощи.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни