През юни ще бъде готова газовата връзка между България и Гърция, през септември азерският газ ще потече. Това съобщи премиерът Кирил Петков, който инспектира интерконектора с Гърция в Комотини.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
"Физическата инфраструктура вече е налице. В момента се прави хидравличното тестване. Това означава, че сме напреднали много, което потвърждава тезата, че през последните три месеца е направено повече, отколкото в последната година", каза той.
По думите му това е много важно, когато говорим за диверсификация. "Това означава по-ниски цени на газа, по-ниски цени на парното следващата година, по-малко натиск върху цените", заяви премиерът.
Той подчерта, че ако краят на юни се завърши интерконекторът, септември ще може да тръгне азерски газ.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
"Газът, който ще влиза тука, е с около 1/3 по-евтин в сравнение със сегашните цени. Говорим за огромно намаление", каза Петков и обясни, че тази зима цената на газа е била толкова висока, защото проектът не е бил завършен и защото някой се е отказал от по-евтин газ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
По думите на премиера трябва да сме готови за всякакви сценарии в случай на прекъсване на доставките от "Газпром".
"Едно е да преговаряш с една страна, когато имаш опции, друго е да преговаряш, когато нямаш. Тази цена не ни устройва, защото нямаме алтернатива от Гърция. Някои от политическите партии говорят, че са про-НАТО и про-ЕС, но какво правиха 12 години", попита той.
По думите му има три варианта. "Интерконекторът може да докара 3 млрд. кубически метра газ, колкото са приблизително нуждите на България. Имаме връзката с Месемврия, имаме и връзката с Турция. Ние няма да отрязваме принципно "Газпром", но трябва да влезем в преговорите с повече от една карта в ръката си", категоричен бе той.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Газовата връзка ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ. IGB e с обща дължина 182 км, повечето от които са на българска територия. Трасето на газопровода преминава през общините Стара Загора, Хасково, Димитровград и Кърджали, като осигурява възможност за газификация на всички населени места в района.