Пет карти, които държи Китай в търговската война със САЩ: Анализ

24 април 2025, 07:11 часа • 1311 | прочитания

Търговската война между двете най-големи икономики в света - САЩ и Китай, е в разгара си. Китайският износ за САЩ е изправен пред мита до 145%, а Пекин отвърна на удара с данък от 125% върху американския внос. Потребителите, предприятията и пазарите са подготвени за повече несигурност, тъй като страховете от глобална рецесия се засилиха. Правителството на китайския президент Си Дзинпин многократно е заявявало, че е отворено за диалог, но предупреждава, че ако е необходимо, ще се "бори докрай". Ето какво има в арсенала на Пекин, за да се противопостави на митата на американския президент Доналд Тръмп.

Китай може да поеме болката

Китай е втората по големина икономика в света, което означава, че може да поеме въздействието на митата по-добре от други по-малки страни. С повече от един милиард души, тя също така има огромен вътрешен пазар, който би могъл да поеме част от натиска върху износителите, които изпитват затруднения от митата.

Още: Тръмп си намери виновник за бъдещи икономически провали, рейтингът му пак е надолу

Икономическата несигурност относно митата е още един удар за младите хора, които са познавали само възходящ Китай. Президентът Си Дзинпин може да се притеснява, но досега Пекин има предизвикателен и уверен тон. Един служител увери страната: „Небето няма да падне“. 

Китай инвестира в бъдещето

Китай винаги е бил известен със своята икономика, но държавата налива милиарди, за да може държавата да стане много по-напреднала. Под управлението на Си той е в надпревара със САЩ за технологично господство. Пекин е инвестирал сериозно в местни технологии, от възобновяеми енергийни източници през чипове до AI (ИИ).

Примерите включват чатбота DeepSeek, който се слави като страхотен съперник на ChatGPT, и BYD, който победи Tesla миналата година, за да стане най-големият производител на електрически превозни средства (EV) в света. Apple губи ценния си пазарен дял от местни конкуренти като Huawei и Vivo.

Още: Тръмп се похвали с напредък в преговорите с Япония

Американските компании се опитаха да преместят веригите си за доставки далеч от Китай, но се затрудняват да намерят инфраструктура и квалифицирана работна ръка със същия мащаб другаде. Китайските производители на всеки етап от веригата за доставки са дали на страната десетилетно предимство, което ще отнеме време, за да се възпроизведе.

Уроци от Тръмп 1.0

Откакто митата на Тръмп удариха китайските слънчеви панели през 2018 г., Пекин ускори плановете си за бъдеще отвъд водения от САЩ световен ред. Разширяването на търговията с Югоизточна Азия, Латинска Америка и Африка идва, докато Китай се опитва да се откъсне от САЩ. Някога американските фермери доставяха 40% от вноса на соя в Китай - тази цифра сега се движи на 20%. След последната търговска война Пекин засили отглеждането на соя у дома и купи рекордни количества от реколтата от Бразилия, която сега е най-големият му доставчик на соя. 

САЩ вече не са най-големият експортен пазар на Китай: това място сега принадлежи на Югоизточна Азия. Това не означава, че САЩ, най-голямата икономика в света, не е ключов търговски партньор за Китай. Но това означава, че няма да е лесно за Вашингтон да притисне Китай в ъгъла.

Още: Ръст на световните борси след последните новини за митата

Китай вече знае кога Тръмп ще мигне

Тръмп се държа твърдо, докато борсите се сринаха след обявяването на широкообхватните му мита в началото на април, оприличавайки зашеметяващите му такси на "лекарство". Но той направи обратен завой, спирайки повечето от тези мита за 90 дни след рязко разпродажба на американски държавни облигации, специално от Япония. Известни също като съкровищни ​​облигации, те отдавна се смятат за безопасна инвестиция. Но търговската война разклати доверието в активите - т.е. в САЩ като най-доброто място за инвестиции в света. 

Китай също държи 700 милиарда долара държавни облигации на САЩ. Япония, верен американски съюзник, е единственият държател извън САЩ, който притежава повече от това. Някои твърдят, че това дава на Пекин влияние: китайските медии редовно лансират идеята за продажба или задържане на покупки на американски облигации като оръжие.

Експертите обаче предупреждават, че Китай няма да излезе невредим от подобна ситуация. По-скоро това ще доведе до огромни загуби за инвестициите на Пекин в пазара на облигации и ще дестабилизира китайския юан.

Още: Японският премиер каза до какво могат да доведат митата на Тръмп

Задушаване на редкоземни елементи

Това, което Китай може да използва като оръжие обаче, е почти пълният му монопол му в извличането и рафинирането на редкоземни елементи, набор от елементи, важни за производството на напреднали технологии. Китай има огромни находища от тях, като диспрозий, който се използва в магнити в електрически превозни средства и вятърни турбини, и итрий, който осигурява топлоустойчиво покритие за реактивни двигатели.

Пекин вече отговори на последните мита на Тръмп, като ограничи износа на седем редкоземни елементи, включително някои, които са от съществено значение за производството на AI чипове. Докато Австралия, Япония и Виетнам започнаха да добиват редкоземни метали, ще отнеме години, преди Китай да бъде изключен от веригата за доставки.

Въздействието върху отбранителната индустрия на САЩ ще бъде значително.

Още: Никакви изключения с митата: Заканите на Доналд Тръмп

Източник: BBC

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес