Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пенсионните фондове да гарантират положителна доходност, иска Менда Стоянова

12 януари 2015, 09:30 часа • 21154 прочитания

Всяка година през последните години наистина има доходност. Това, което казах за доходността, не съм го измислила. Има данни на КФН – има фондове, осигурили по-висока доходност за клиентите си от инфлацията, но има такива, които не са го сторили. Според мен със закон трябва да се задължат пенсионните фондове да не допускат по-ниска от нулева доходност и парите да не се топят от инфлацията. Това заяви шефът на Бюджетната комисия и народен представител от ГЕРБ Менда Стоянова пред Нова телевизия.

Няма клин между частните пенсионни фондове и НОИ с пенсионната реформа. Държавата със закон задължава 5% от вашите осигуровки да бъдат внасяни в пенсионни фондове, но тези пенсионни фондове не ви гарантират нито доходност след 40 години, нито дори запазване на номинала на внесеното, подчерта Стоянова.

Държавата трябва да осигурява алтернатива за хората, които искат да спестяват за допълнителна пенсия, смята депутатът на ГЕРБ. Няма обаче гаранция, че при срив на определени книжа пенсионните фондове ще могат да осигурят доходност, като дойде време за пенсия. Защо пенсионните фондове се издържат от такси върху вноските, а не от доходността, която постигат, попита Стоянова.

Депутатът на ГЕРБ заяви, че може диагнозата за фондовете, която ще се прави на 21 януари в парламента, да е добра. Как със закон ще гарантираме доходност, попитаха водещите на Нова телевизия. Държавата е най-сигурната гаранция, отвърна Стоянова. Попитана дали тогава съветва хората да отидат в НОИ, тя извъртя и заяви, че всеки човек трябва да види как се управляват парите му в пенсионните фондове и ако не е доволен, да помисли да се прехвърли в НОИ.

Не е тайна, че Първа инвестиционна банка беше спасена с държавни средства, които ще връщат до края на 2015 година. Нямам информация, че има подпомагане в момента на други банки от държавата и смятам, че няма такава помощ. Няма нищо лошо държавата да подкрепи частна банка в момент на нужда, подчерта Стоянова. Попитана дали ще бъде сменян съставът на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО) заради решението за лиценза на KPMG, Менда Стоянова отговори, че по закон основание няма и тя самата не би сменила членове на КПНРО сега.

Позицията на пенсионните фондове

От една седмица слушаме как парите в пенсионните фондове са изядени. За информация на г-жа Стоянова реалната доходност на пенсионните фондове в България е положителна, категорично заяви председателят на ПОК Доверие Даниела Петкова. Относно гаранциите за доходността от пенсионните фондове – гаранциите за доходността не са само таксите, а и вложения от чужди инвеститори, подчерта Петкова.

Комисията за финансов надзор трябва да каже дали има „гнили ябълки” сред пенсионните фондове, подчерта председателят на ПОК „ДСК Родина” Николай Марев. Още не сме чули какви са аргументите на управляващите за пенсионната реформа – а целите трябва да са устойчив финансов модел и сигурност за пенсиите. Трябва да се погледне първо в солидарния модел, откъдето се плащат 53% от пенсиите и където парите не достигат, подчерта Марев.

Искам да попитам какво ще направи държавата, ако провери например детските влогове в банките и се окаже, че за 15 години доходността им е отрицателна – и тях ли ще ги прибере, попита Даниела Петкова. Има една основна разлика обаче – при банките хората решават сами, докато при пенсионните фондове законодателят е преценил вместо теб. Реформата не е атака срещу пенсионните фондове, а да бъдат информирани хората, подчерта Менда Стоянова.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес