Рискове има и трябва да говорим ясно с хората какви са те. Това не е джакпот - това е стъпка, за която България да е по-силна и по-достойна като икономика. Хората не трябва да се притесняват. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ бившият вицепремиер Атанас Пеканов по повод приемането на България в еврозоната.
Още: Министър Малинов: Ще осигурим плавен преход във въглищните региони
Още: Левон Хампарцумян за поскъпването: Докато има кой да плаща, ще има поскъпвания
Той коментира критиките към финансовия съюз, сред които е и че България ще загуби своя финансов суверенитет. Поради валутния борд ние пренасяме решанията от Франкфурт - в момента ги реплицираме, някой взима решенията, а ние ги правим, каза още той.
По думите му валутният борд е една стъпка, като годежа. Но не може да си 25 години сгоден. Ако искаме да придобием стабилност в нашата икономика, трябва да направим следващата стъпка. Бизнес сектора и туристическият сектор го осъзнават, обясни Пеканов.
Според него от 10 години се говори, че еврозоната ще се разпадне. Всичко може да се случи - някой взима този страх и обяснява, че ще се случи утре, каза още Пеканов. И допълни, че един от най-големите проблеми в държавата са регионалните неравенства - голяма част от икономическата активност се случва в София. Но постави столичното метро като един от най-успешните проекти, възползвали се от плана за възстановяване и устойчивост.
Още: Инфлацията в Германия се ускори с неочакван темп
Още: Ключова промяна: Митата на Тръмп ще са само за критично важните стоки
Европейската комисия ни дава пари за зелена трансформация и в този смисъл ние трябва да ѝ предложим нещо в замяна на неизпълнения от наша страна ангажимент за ограничаване на емисиите от въглищните централи, каза той по повод критиките на Корнелия Нинова срещу служебното правителство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДАМТН излезе с препоръки за експлоатацията на газови бутилки
Още: Инвеститорските настроения в еврозоната спадат до над едногодишен минимум
„Съжалявам, че лошите резултати на г-жа Нинова непрекъснато я тласкат към това да сипе лъжи и манипулации по отношение на служебния кабинет. Ние виждаме това като целенасочени атаки“, обясни той. Пеканов припомни, че в началото на май е имало 7-часово изслушване по въпроса с въглищните централи и предоговарянето на сроковете за тяхното закриване в Народното събрания. Ето защо бившият вицепремиер не вижда „нищо от шокиращите новини, за които говори лидерът на социалистите Корнелия Нинова“.
„Проведени са множество разговори с ЕК – не толкова за сроковете, колкото са ангажиментите. Ангажимента на България беше всяка година да се намаляват с по 10% емисиите от въглища. Решението на парламента беше именно да предоговорим този ангажимент. Веднага след като беше взето това решение, ние влязохме във връзка с ЕК и това е документирано“, обясни той.
Атанас Пеканов е категоричен, че миналата година не са били ограничавани въглищните емисии по обективни причини. ЕК е проявила разбиране, стана ясно още от думите му. „Ние говорихме не за пълно отпадане на тези ангажименти, а за намаляване. Те поискаха алтернативи, които ние изпратихме. Става дума за шест нови проекта плюс два стари проекта, които са трансформирани от ПВУ“, поясни още той. Бившият вицепремиер подчерта, че става дума за неформални дискусии, защото не било коректно служебното правителство да пусне проектите към ЕК преди назначаването на редовен кабинет. От думите му стана ясно, че тези проекти са свързани с електропреносната мрежа, със санирането, със енергийната бедност, както и с ВЕИ-тата.
Още: В края на мандата: Байдън забрани офшорните сондажи за нефт и газ
Още: САЩ планират нови санкции срещу руския сенчест флот
„Всичко това е публична информация и се чудя, как така г-жа Нинова не се срамува, но тя отдавна изгуби всякакъв срам в нещата, които говори за служебния кабинет“, каза още той в отговор на критиките на Корнелия Нинова за липсата на ефективни действия по отношение на въглищните централи.