"Обществената поръчка за тол система е обявена от АПИ още през месец април миналата година. Тя вече девет месеца е в общественото пространство, но се обжалваше няколко пъти по много причини и интереси, за да се удължи процедурата”, заяви министърът на регионалното развитие в оставка Лиляна Павлова.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Вчера избраният за президент ген. Румен Радев атакува въпросната поръчка за 200 млн. лв. във Facebook, като това доведе до среща между него и Павлова. Днес поръчката отново беше спряна от поредната жалба, депозирана в Комисията за защита на конкуренцията.
"Ген. Радев ме разбра, уверих го, че нямаме план да обявяваме нови обществени поръчки”, поясни Павлова пред bTV.
Тол системата ще бъде въведена, като стандартните винетки за леки автомобили няма да отпаднат. „Това е изключително по-изгодно за българските граждани и пътуващи – запазваме електронната винетка за колите, за да може те да не плащат на километър, а на изминато време”, поясни Павлова.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Тол таксата ще бъде въведена за тежкотоварните автомобили.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
На въпрос срещу какво са възраженията за тол системата, Павлова поясни, че има три хипотези. „Първата е предполагаем интерес на превозвачи, защото за тях за транзитно преминаване през България, тази система не е изгодна. Сега плащат 10 евро, а ще трябва да плащат около 70-80 евро”, поясни тя.
Павлова добави, че е възможно възраженията да идват и от производителите на бордови устройства, защото тол системата е джипиес базирана.
„Тази система е много важна за националната сигурност, тя се връзва към европейската система и по този начин се проследяват стоките и превозните средства в страната. В борбата с контрабандата също е много неизгодно да се следят всички автомобили”, каза Павлова.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС