Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът прие на първо четене засилена наказателноправна защита срещу кражбата на фирми

21 септември 2017, 13:09 часа • 1935 прочитания

Парламентът прие на първо четене промени в Наказателния кодекс, целящи въвеждането на три европейски директиви.

Още: Атанас Атанасов: Борисов е почетен премиер в кабинета "Желязков"

Още: Костадинов е много добър актьор, напипва пулса, прави драма: Христо Панчугов за безредиците пред Дома на Европа

Предложението бе подкрепено със 102 гласа „за“, 2 „против“ и 39 „въздържали се“. С предложения проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс (ЗИД на НК) се цели въвеждане в националното законодателство на изискванията в няколко европейски директиви. Законопроектът беше одобрен и внесен за разглеждане и приемане в 43-тото Народно събрание, но поради предсрочното прекратяване дейността му не беше разглеждан, което налага повторното му внасяне.

Предложените промени предвиждат въвеждане на засилена наказателноправна защита срещу неправомерни действия, добили популярност в обществения живот под наименованието „кражба на фирма“. Установяването на контрол чрез извършване на едно или съвкупност от документни престъпления към момента е наказуемо деяние, предвиждащо максимално наказание лишаване от свобода за срок до две години, а в случаите, в които деецът е неосъждан – освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание „глоба“.

Предвиждат се два квалифицирани състава на документното престъпление: когато документното престъпление се извършва най-общо с цел да се установи контрол върху чуждо юридическо лице се предвижда наказание „лишаване от свобода“ за срок от една до шест години. В случаите обаче, когато такива вреди са претърпени, те са в особено големи размери (равни на или повече от 140 минимални работни заплати) и деянието представлява особено тежък случай, се предлага наказанието да бъде „лишаване от свобода“ за срок от една до десет години, като едновременно с това да има възможност за налагане на наказание „конфискация“ и/или „лишаване от права“, предаде Фокус.

Още: Насилие в София: германски медии за акцията на "Възраждане"

Още: След погрома на "Възраждане": "Протестът им ще уплаши и ще има обратен ефект"

Предлага се инкриминирането на незаконен добив на подземни богатства на територията на цялата страна. Към момента представлява административно нарушение.

Депутатите приеха промените без дебат в пленарна зала.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес