Бизнесът и синдикатите отново не се разбраха за увеличаването на минималната работна заплата от догодина. Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) обсъжда проекта на правителствено постановление за повишение на това възнаграждение от 1 януари на 1077 лева вместо сегашните 933 лева, предава БНР.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Тристранката обсъжда минималната работна заплата
Според Кодекса на труда размерът на минималната заплата е 50 процента от средната брутна за страната за период от 12 месеца. Бизнесът е против с аргумента, че размерът на заплатата не е адекватно изчислен.
Аргументите на бизнеса
"Защото се награждават всъщност най-лошо работещите, с най-ниска квалификация, с най-лоши трудови навици, се награждават за сметка на тези със средна квалификация, в някои икономически дейности и в някои области и с висока квалификация.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: ССИ: Вдигането на минималната заплата крие сериозни рискове за българската икономика
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
И затова - връщам се оттам, където започнахме, ние предлагаме да не се определя нов размер на минималната работна заплата, докато не се транспонира директивата, или алтернативно ако ще се определя, то тя да бъде брутна минимална в размер на 1031 лева", каза Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Контрааргументите на синдикатите
Президентът на КНСБ Пламен Димитров беше категоричен, че трябва да се спази Кодексът на труда.
Още: Икономист от КНСБ: Ако не се вдигне минималната заплата, ще има протести
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
"Законът е закон. Докато не е променен, е такъв. Без да съм юрист, все пак мисля, че всички знаем основните постулати и този спор за брутна-нетна може би ще го водим, докато сме живи. Няма да го решим по никакъв начин, докато някой не промени общите регулации", коментира той.