Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Относно равните заплати в ЕС Джамбазки даде пример за несправедливост с превозвачите

04 септември 2017, 09:00 часа • 3756 прочитания

Има Европейска гражданска инициатива за събиране на достатъчен брой подписи, с които да бъде предоставено на вниманието на Европейската комисия въпросът за еднакви заплати в България и в Европейския съюз. Това заяви зам.-председателят на ВМРО и евродепутат Ангел Джамбазки. Всъщност тази инициатива е идея на крайнодясната унгарска партия "Йобик".

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

Още: Проучване: Глобалните въглеродни емисии от автомобилния транспорт могат да достигнат пика си още тази година

По думите на Джамбазки редица западноевропейски държави имат тежки протекционистични закони, които пречат на предприемачи от Източна Европа – например превозвачите. Затова и се стартира тази инициатива, чийто механизъм е урегулиран в Договора от Лисабон. Според процедурата при 1 млн. и повече подписи ЕК е длъжна да разгледа съответното законово предложение и да го опише в юридически текст, но не и то да бъде прието задължително. Джамбазки беше категоричен, че сегашната инициатива е отговор на протекционистичните идеи, които и френският президент Еманюел Макрон изложи при визитата си в България в края на август.

Зам.-председателят на ВМРО настоя и да няма европейски документи, които да застрашават предприемачите от Източна Европа.

Безспорен факт е, че с административно решение не може да бъдат урегулирани заплатите. Ако можеше, да направи закон за 5000 лева минимална заплата и да минем швейцарците, коментира икономистът Владимир Каролев. Той настоя, че за 8 години сме удвоили доходите си, но проблемът е, че например румънците са с 20% по-напред. "Това е истинският дебат – защо румънците от 2009 година насам почват да ни изпреварват. Случва се, защото няма реформи от 2008 година насам", посочи Каролев, който беше съветник на икономическия министър в кабинета „Борисов 2” – Божидар Лукарски.

Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор

Още: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

Каролев и Джамбазки конкретно посочиха като протекционистичен механизъм новите екологични евростандарти, които затягат режима в сектора и ограничават още повече отделянето на вредни вещества във въздуха. Джамбазки включи този пример като пример за „политика на лицемерие и двоен стандарт”, но не засегна с нито една дума темата за качеството на въздуха и трябва ли всички да дишат замърсен въздух, за да може един сектор да осигурява работа при по-ниски разходи. Припомняме, че според оценка на ЕК България губи 3 млрд. евро годишно заради мръсния въздух, както и 2 млн. стандартни дни, а през 2013 година 13 700 българи са починали преждевременно заради заболявания, предизвикани от мръсен въздух.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес