Не очакваме и нямаме опасения, че Русия ще спре доставките на газ през Украйна. В края на 2008 и началото на 2009 година имаше спиране, но то беше заради търговски спор - сега ситуацията е различна. Това заяви премиерът Пламен Орешарски по време на днешния блицконтрол в Народното събрание.
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Според Орешарски в момента Украйна си плаща за доставките, а и Брюксел е готов да подпомогне страната да изплаща дълговете си към "Газпром". Самата Русия също изразява готовност за финансови стимули за Украйна. Отделно България нагнетява в момента газ в хранилището в Чирен, добави Орешарски.
По предварителни изчисления можем да ползваме хранилището в Чирен около месец – месец и половина, като добавим и собственото производство, може да осигурим газ за около два месеца, каза той. Оглежда се и реимбурсивната връзка с Гърция, което ще е скъпо, но е също вариант при евентуално спиране на газовите доставки, добави премиерът.
Интерконекторните връзки също са вариант, но в по-далечно бъдеще. Работим и по такива връзки с Румъния, Турция и Гърция, добави Орешарски.
Още: Цените на имотите в морски град надминаха тези в София
Още: Топ производител на брашно и хляб в Русия е пред фалит
В анализ за Actualno.com икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Петър Ганев коментира, че ако има нарушаване на доставките от Русия, България сама ще си е виновна. От началото на 2009 година се говори за диверсификация, но нищо - нито изградихме връзки със съседите, нито направихме нещо по отношение на шистовия газ - там наложихме забрани. Затова ще се сърдим сами на себе си, ако нещо се случи.
Според бившия енергиен министър Трайчо Трайков възможността Москва да използва природния газ като оръжие си е съвсем реална. Русия го е правила в миналото, може да го направи и сега, каза Трайков. Той посочи и че за разлика от България, Унгария и Словакия имат резерви за около три месеца, а Австрия - за една година.
Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол
Още: Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте