В последния си работен ден 49-ото Народно събрание прие промени в Закона за хазарта, с които се забранява реклама на хазарт в българските медии. Решението беше взето единодушно със 198 гласа "за" и влиза в сила 3 дни след обнародването му в Държавен вестник.
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Това се случва въпреки острата реакция на спортни федерации, медийни организации и самите хазартни оператори, които твърдят, че мярката, предложена първоначално от ГЕРБ и ДПС, ще доведе до ръст на нелегалните залози. Още: Промените в Закона за хазарта: Защо сега и кой всъщност печели?
По-рано днес поправките минаха по бързата писта и през бюджетна комисия. Не е ясно защо текстовете се изменят в последните часове на този парламент и само 3 седмици след като мнозинството отхвърли подобно предложение на "Възраждане".
Край на рекламата
Според приетите текстове реклама на хазарт не може да има в никакви медии - печатни, онлайн, радиа и телевизии. В допълнение, рекламирането на хазарт на билбордове не може да става на по-малко от 300 м от учебни заведения, в тях не може да се посочват никакви числа и също 10% от площта им трябва да е заета с надписи, предупреждаващи, че хазартът може да доведе до зависимост.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На прага ли сме на еврозоната? Мнението на икономисти
Още: Милиардерите в света са забогатели с още 2 трилиона долара през 2024 г.
Единственото изключение за хазартна реклама в медиите е за държавното предприятие "Български спортен тотализатор", тъй като за разлика от частните хазартни оператори, които са свободни да разполагат с приходите от дейността си, тотото задължително разпределя печалбата си за спорт и култура, пишат вносителите. Още: Хазартни компании: Законовите промени ще ощетят държавния бюджет
Депутатите решиха още, че Съветът за електронни медии ще следи за забранена реклама на хазарт в медиите и ще подава сигнал до Националната агенция за приходите. Тя на свой ред, позовавайки се на европейски регламент по въпроса, може да ги спре за нарушението, но спирането трябва да е разрешено от съда.
Санкциите за забранена реклама са за оператор на хазартни игри са от 30 000 до 50 000 лв., а за тези, които я публикуват, излъчват или разпространяват – от 10 000 до 30 000 лв. (или глоба в размер от 5 000 до 10 000 лв. за физически лица).
Още: Глобалният елит е в Швейцария: Открива се Световния икономически форум в Давос
Още: Потенциалните купувачи на „Лукойл“: Има ли информация в Министерство на енергетиката?
Какво е реклама на хазарт?
В закона депутатите записаха определение на "реклама на хазартни игри":
"Разпространявана във всякаква форма, с всякакви средства информация, която директно приканва потребителите да участват в хазартни игри, включително като създава впечатление, че с участието в играта потребителите ще могат да разрешат лични или финансови проблеми или ще постигнат финансово благополучие, или приканва гражданите да участват в играта с обещания за големи печалби. Реклама на хазартни игри е и е всяка форма на търговско послание, съобщение, препоръка или действие, която използва наименование на хазартни игри или търговска марка на организатор на хазартни игри, както и фирма или търговска марка на организатор на хазартни игри върху продукти и стоки". Още: Удар по свободата на медиите: Журналист за ефекта от забраната на реклама на хазарт
Без игрални зали в малки градове, но...
Депутатите приеха да се наложат ограничения и върху игралните зали - такива няма да могат да бъдат отваряни в населени места с под 10 хил. души постоянно население. Изключение се допуска за туристическите курорти и за селищата, които се намират на разстояние на 30 км от магистрали, жп линии и гранични пунктове. Тази забраната обаче ще бъде въведена в срок от 3 години.
Сред приетите промени беше и налагането на забрана за продажба на лотарийни фишове на хора, поставени под частично или пълно запрещение. Забранява се цялостно и продажбата на предплатени карти, предназначени за използване в онлайн хазартни игри. Още: Икономист каза какви ще са щетите за бюджета от забраната на рекламата на хазарт
НАП ще въведе специален регистър за превенция от хазартни зависимости, в който ще се вписват лица, които получават социални помощи, такива с психични разстройства, поставени са под запрещение (частично или пълно), като те няма да бъдат допускани да играят хазарт.
Паралелно с това, всички регистрирани организатори на хазартни игри ще трябва да внасят годишни вноски за социално отговорно поведение. За онлайн залагания тази такса ще е по 60 хил. лв., за игри в игрални казина - 20 хил. лева, и за всички останали хазартни игри - 10 хил. лева.
Тези средства ще бъдат разделени наполовина между спортното и здравното министерства. В последното парите ще бъдат насочвани за лечение, терапия и превенция на хазартните зависимости.