Електрическите коли са все повече по улиците, големите компании се опитват да въвеждат политики за опазване на околната среда, а гражданите предприемат мерки за спиране на климатичните промени.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Но реалността се оказва друга – през 2022 година светът може да потреби повече петрол от всякога.
Търсенето на енергийни продукти по света се възстанови с бързи темпове през настоящата година в резултат на разхлабването на мерките срещу разпространението на COVID-19, като прогнозите са търсенето да скочи дори повече през 2022 година.
Международната агенция по енергетика (IEA) прогнозира, че световното търсене на петрол ще нарасне с 3.3 млн. барела на ден през следващата година до 99.5 млн. барела на ден. Така търсенето може да достигне предходния рекорд от 2019 - годината преди пандемията, предава CNN.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Дори новият щам на COVID-19 Омикрон няма да спре скока в търсенето на петрол.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
"Новите ограничителни мерки, наложени за да ограничат разпространението на вируса вероятно ще окажат по-мек ефект върху икономиката спрямо предходните COVID вълни, като не на последно място и заради широкоразпространените кампании за ваксиниране“, посочват от IEA в доклад от този месец.
Агенцията, която наблюдава тенденциите на енергийните пазари на най-богатите страни в света, очаква търсенето на горива за транспорт и нефтохимикали ще продължи да нараства.
Единственото изключение от общата тенденция за повишенеи на търсенето е горивото за самолети, като причината за това се крие в ограниченията, засягащи международния пътнически транспорт, наложени от правителствата като мярка за сприране на разпространението на Омикрон.
Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Омикрон не плаши и други организации. Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) не промени прогнозите си за търсене на петрол през 2022 година, става ясно от техния месечен доклад за декември.
„Очаква се въздействието на новия вариант на Omicron да бъде леко и краткотрайно, тъй като светът става по-добре подготвен да се справя с COVID-19 и свързаните с него предизвикателства“, пишат от ОПЕК в доклада.
Прогнозите подчертават колко е зависим светътот изкопаемите горива, въпреки усилията за справяне с климатичната криза и огромните инвестиции в електрически автомобили, възобновяема енергия и по-чисти горива.
ОПЕК очаква през следващата година търсенето на петрол да се увеличи по целия свят, водено от Китай, Индия и САЩ.