Пет министерства и 20 научни и академични институции на Сърбия сключиха меморандум за разбирателство за развитие на ядрената енергетика в страната. Това съобщи правителственият пресцентър в Белград.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Сред подписалите документа са министерствата на околната среда, на минното дело и енергетиката, на науката и иновациите, на здравеопазването и на образованието, държавната компания за производство на електроенергия "Електропривреда Србие", мрежовият оператор, Института за ядрени науки "Винча“, Сръбското ядрено общество, Дирекцията за радиационна и ядрена безопасност и сигурност на Сърбия и други.
"Коригираме грешката от 80-те години"
Премиерът на Сърбия Милош Вучевич заяви, че меморандумът "коригира грешката, допусната през осемдесетте години на миналия век“, когато страната забранява производството на ядрена енергия. "Никой не се съмнява, че въпросът за електроенергийното производство ще бъде доминиращ и стратегически, както и че инвестициите в тази област са свързани със суверенитета и независимостта на една държава“, подчерта той.
Още: Урсула фон дер Лайен обяви ще се удължава ли живота на атомните централи
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Вучевич уточни, че става въпрос за ядрена енергия за граждански цели и призова въпросът да не се политизира, като е необходимо единствено научните среди да се занимават с него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
По думите му проблемът с кадрите в сферата ще бъде предизвикателство, с което Министерството на образованието трябва да се справи. "Вярвам, че това е голям шанс за развитието на Сърбия", заключи премиерът.
Дуда призна: Ядрената енергия е бъдещето на Полша