Работим по мерки, които да се финансират от свръхпечалбите на "Лукойл". Компанията вече внесе 90 млн. лв. Една от тях е подкрепа за обществения транспорт. Това заяви служебният икономически министър Никола Стоянов.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Много е трудно да се урегулира всичко, трябва да се минат определени процедури – например обществено обсъждане. За момента мярката от 25 стотинки отстъпка ще продължи да функционира, но тъй като говорим за цял пакет от мерки, те ще почнат да функционират от края на януари, 2023 година.
Специално Стоянов посочи пред bTV, че помощ ще има за хората с доходи до 1000 лв., като доходът ще се доказва с данъчните декларации. Става въпрос за отстъпки за карти и билети за обществен транспорт. Документът за отстъпка ще се издава "най-вероятно" от общините и ще се представя пред органа, от който се купува билета/картата, уточни министърът пред bTV. И пак повтори, че всичко това щяло да идва от платеното от "Лукойл" на държавата, т.е. има допълнителни процедури и затруднения.
Краен срок за всички мерки не мога да дам – ще влизат в сила една по една. Очаквам първо да е отстъпката за БДЖ, каза министърът.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Припомняме, че вече има официално правителствено решение за спиране на отстъпката от 25 стотинки на литър гориво. От казаното от Стоянов излиза, че сега тепърва ще се върви към вземане на ново решение, но ще се мине през определени процедури и чак тогава, ако те бъдат издържани, решението ще стане факт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Същевременно Стоянов обясни, че "Лукойл" сега внесли 90 млн. лв., при предварителна сметка да са 100 млн. лв. Догодина се очакват 700 млн. лв. – обаче зависело от разликата в цената между руския сорт "Уралс" и "Брент". Както е в момента разликата, очаквам повече от 700 млн. лв., бодряшки обясни Стоянов.
Припомняме, че в сила вече влезе таван за цената на руския петрол, наложен от Г-7 и ЕС – 60 долара за барел. А Стоянов отказа да коментира дали "Лукойл" ни е товарила с по 1 лв. на литър гориво отгоре.
Учудващо Стоянов взе да обяснява, че може да има износ към трети държави на нефтопродукти от руски петрол, които няма къде да се складират. В България има за около 20-тина дена възможност да се трупат такива продукти, по думите му.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
ОЩЕ: Без отстъпка от 25 стотинки на литър бензин и дизел след сигнал от ЕК