Общините са големият отсъстващ в актуализацията на държавния бюджет и голяма част от парламентарните групи отбелязаха този факт. Това заяви пред предаването „Преди всички“ на БНР Силвия Георгиева - изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
„Обективно погледнато, общините в момента са най-силната власт в държавата и продължават да изпълняват задълженията си системно и отговорно“, подчерта Георгиева.
„Тази седмица сдружението ще предложи със съответните разчети и аргументи общините да получат около 370 милиона лева допълнително от държавния бюджет. От тази сума ще се покрият всички извънредни разходи по овладяване на епидемичната ситуация и ще бъдат подпомогнати здравните системи на общинско ниво“, увери тя.
Според Георгиева искането е породено от съвсем обективни обстоятелства и ако тези средства бъдат заложени в държавния бюджет, ще бъдат компенсирани всички разходи.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
„Приходите в общинските бюджети в двете пандемични години са намалели значително“, поясни Силвия Георгиева. Тя припомни, че първите подкрепящи мерки в кризата са били въведени на местно ниво.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
„Служителите в общинските социални услуги останаха забравени и некомпенсирани, а те работят на първа линия“, посочи още изпълнителният директор на НСОРБ.
По думите на Георгиева разходите за издръжка на общинските системи са разчетени при цена на тока под 100 лева, каквато беше в края на 2020 година. В общинските бюджети няма разчетени режийни разходи при настоящата цена и част от средствата, които ще бъдат поискани при актуализацията, ще се използват именно за компенсация на растящите разходи.
„С ВиК холдинга е обсъдено да се търсят начини за диференциране на цената на водата според способа на добиване“, информира изпълнителният директор на НСОРБ.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Тя наблегна на факта, че през последните 20 години много често на общините се прехвърлят нови задължения и отговорности без финансово обезпечение.