През май 2023 г. бизнес климатът в страната се подобри стабилно спрямо април благодарение на ръст във всички четири наблюдавани сектора - промишленост, строителство, търговия на дребни и сфера на услугите. Това показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ).
Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките
Още: Русия затвори десетки магазини на популярна сред по-бедните руснаци търговска верига
Общият показател на бизнес климата през май скочи с 4,0 пункта спрямо април, когато нарасна с 0,7 пункта, като за пореден месец от началото на годината показателят на стопанската конюнктура се задържа стабилно над неговото дългосрочно осреднено ниво.
Индексът, определящ бизнес климата в промишлеността, нараства през май с 1,9 пункта след повишение с 2,3 пункта месец по-рано, като последната анкета на НСИ отчита позитивни оценки на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на техните предприятия. Подобряват се и техните прогнози за производствената активност през следващите три месеца.
Основни фактори, затрудняващи развитието на този отрасъл, продължават да бъдат свързани с несигурната икономическа среда и недостига на работна сила, посочени съответно от 51,8% от 33,4% от предприятията.
Още: Цената на петрола приключва седмицата с неочаквана промяна
Още: Откъде и за чия сметка ще дойдат парите за пенсиите: Говори Борислав Гуцанов
Относно продажните цени очакванията на мениджърите в промишлената сфера са те да останат без промяна през следващите три месеца, посочва НСИ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ГЕРБ-СДС предлага Васил Големански за председател на Комисията за финансов надзор
Още: Стотици милиони: АПИ обяви колко са приходите от винетки и такси през 2024 г.
Стоянов: Цените на едро падат, а на дребно - не, няма логика
През май 2023 г. показателят "бизнес климат в строителството" бележи силен ръст с 8,4 пункта след понижение с 0,8 пункта през април, като това рязко подобрение е в резултат на по-оптимистичните оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията им. Позитивни са и очакванията им за строителната активност през следващите три месеца.
Основният проблем за развитието на дейността в отрасъла е несигурната икономическа среда, цените на материалите и недостига на работна сила, въпреки че през май се наблюдава известно намалени на негативното влияние на първите два фактора.
Още: България е с най-голям спад на строителната продукция в ЕС
Строителните мениджъри предвиждат запазване на равнището на продажните цени през следващите три месеца.
През май съставният показател "бизнес климат в търговията на дребно" нараства с 4,7 пункта спрямо април когато стабилизира на равнището от март, като през текущия месец има подобрение на оценките и на очакванията на търговците на дребно за бизнес състоянието на техните предприятия. Прогнозите им за обема на продажбите през следващите три месеца, както и за поръчките към доставчици са съо по-позитивни, отчита бизнес проучването на НСИ.
Според търговците на дребно основната пречка за развитието на дейността в сектора е свързана с несигурната икономическа среда, следвана от конкуренцията в бранша, недостига на работна ръка и затруднения, свързани с недостатъчното търсен.
Търговците на дребно очакват увеличение на продажните цени през следващите три месеца.
Съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" също бележи добро повишение през май, нараствайки с 3,2 пункта след понижение с 0,5 пункта през април, като подобрението е в резултат на благоприятните оценки и очаквания на мениджърите относно бизнес състояние в сектора. Има леко подобрение и на оценката по отношение на търсенето на услуги, като и очакванията за следващите три месеца са оптимистични.
Несигурната икономическа среда продължава да ограничава в най-голяма степен развитието на бизнеса в този сектор, следвана от конкуренцията в бранша.
Нараства делът на мениджърите, които предвиждат повишаване на продажните цени в сектора на услугите през следващите три месеца.