Няма анализ на турския договор за газ на България: Обяснение от бивш министър

07 март 2024, 07:02 часа • 1903 | прочитания

Не е правен анализ на договора за доставка на газ с турската държавна компания "Боташ". Това заяви бившият служебен енергиен министър Росен Христов по време на заседанието на временната комисия по повод споразумението между "Булгаргаз" и турската държавна енергийна компания "Боташ", подписано на 3 януари 2023 г. в София.

Още: Цената на петрола направи неочакван завой заради ОПЕК

Още: За танго трябват двама: Еврокомисар ни хвърли ръкавицата за ВЕИ и слънчева енергия

Защо не е направен анализ - договорът бил "не между министерствата, не е държавен договор, а е договор между търговското дружество, което има икономисти, юристи, ценовици на щат, които уговарят и оценяват условията по него", предава БТА.

Росен Христов каза още, че договорът не дава достъп на "Боташ" до българския пазар, компанията няма лиценз за търговия в България и не може да продава газ на клиенти у нас. Всяка компания има право да резервира капацитет в българската мрежа. Ако "Боташ" иска да резервира капацитет, единственото, което трябва да направят е да минат по стандартната процедура, отворена за абсолютно всички компании, и да резервират капацитет, посочи Христов. Всички технически условия по споразумението с "Боташ" са правени от експертите на "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и информацията, която имам е, че това са максимално добрите условия, които можеха да се постигнат, добави той. По думите на Христов, Министерството на енергетиката с помощта на президента са договорили политически в Турция да разрешат на "Боташ" да преговаря с "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". След това били направени редица срещи предложения, многократно бяха изменяни условията и като количества, и като цени, и като съвкупност от услуги, така че да се стигне до краен вариант, който към момента беше изчислено, че на пазарни условия е сравним с всичко друго, до което имаме достъп.

Още: Временната комисия за споразумението с "Боташ" изиска отчетите на "Булгаргаз"

Още: Пет карти, които държи Китай в търговската война със САЩ: Анализ

Още: САЩ се оплакват от нова форма на икономическо изнудване от ЕС

Газовата картина в България и "турският газ" в нея

Като коментира, че в енергетиката няма краткосрочни договори в световен мащаб, както и че всичко трябва да бъде с резерви, Христов обясни как са били изчислени договорените количества газ с "Боташ". Около 3 - 3,5 млрд. куб. м природен газ са нуждите на България на година, с тенденция за увеличение. Количествата, които са договорени - 1 млрд. идва от Азербайджан, 1 млрд. трябва да дойде от Гърция, от терминала в Александруполис, и 1 - 1,5 млрд. куб. м природен газ да дойде от терминалите в Турция. Оттук идва и количеството, което е договорено в този договор с идеята, че ще започне сериозен износ към Централна и Югоизточна Европа и в бъдеще тези капацитети да бъдат дори увеличени, посочи Христов.

Още: Росен Христов: "Боташ" може да се предоговори

Още: Желязков: REBIRTH28 превръща "Бургас-Запад" в нов хъб за контейнерния транспорт в Черно море

За периодите, в които използваме в рамките на необходимия капацитет на "Булгаргаз", договора с "Боташ", януари-февруари и до ден-днешен, "Булгаргаз" не е имал нито един мегават часа дисбаланс и не се е налагало да продава никакви количества на борсата или да ги оставя, да ползва клаузата на "вземи или плати" (take or pay), каза изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева.

Росен Христов: Цифрите по договора с „Боташ“ са държавна тайна

Още: Доклад на ЕК: Влизането в Шенген спести милиарди евро разходи на България и укрепи икономиката на ЕС

Още: "Български пощи" ще са разпределител за еврото

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес