Общо 13 кандидати преминаха успешно процедурата по подбор на нови икономически представители в Службите по търговско-икономическите въпроси (СТИВ) на България, обявени от Министерството на икономиката и индустрията (МИИ), съобщиха от ведомството.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Първоначално бяха подадени над 180 заявления за участие в конкурсите. Конкурсите се проведоха в три направления - "Европейски страни"; "Страни от ОНД"; и "Азия, Африка, Америка и Австралия". Процедурата по подбор бе обявена от икономическото министерство за 23 свободни позиции в 21 държави през октомври 2023 година, като кандидатите трябваше да преминат през няколко етапа на оценка.
Още: Близо 200 са кандидатите за търговски аташета в чужбина
За първи път в оценяващата комисия, с която претендентите събеседваха на финалния етап, беше осигурено участие на представители на Министерството на външните работи, на национално представените работодателски организации, на експерти от научните среди, на образователните институции и на неправителствените организации.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Дестинациите
На последното събеседване достигнаха 28 кандидати за 18 дестинации. След събеседването с членовете на Комисията по подбор успешно представили се бяха кандидатите за следните 13 дестинации: Казахстан, гр. Алмати; Германия, гр. Берлин; Португалия, гр. Лисабон; Чехия, гр. Прага; Швейцария, гр. Берн; Алжир, гр. Алжир; Индонезия, гр. Джакарта; Йордания, гр. Аман; Катар, гр. Доха; Обединени арабски емирство, гр. Дубай; САЩ - гр. Вашингтон, гр. Чикаго и гр. Лос Анджелис.
След избора на новите икономически представители предстоят процедури за определяне на начална дата на назначаване и командироване, определяне на дипломатически ранг за срока на мандата им, обучение в Дипломатическия институт, инструктажи и полезни срещи преди официалното назначаване в периода 1 юли - 15 август 2024 г.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Общият профил на избраните кандидати показва, че те са с икономическо образование, с множество допълнителни специализации, курсове, обучения, с доказан опит в областта на стопанските дейности, външноикономическите и търговските отношения и владеещи поне 3 чужди езика.
Още: Нови правила за работа на търговските ни аташета
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Къде няма класирани?
За следните дестинации няма класирани кандидати, с оглед резултата от събеседването гр. Делхи, Индия; гр. Баку, Азербайджан; гр. Хавана, Куба; гр. Отава, Канада и гр. Пекин, Китай. За една дестинация - Иран, Техеран, кандидатури не постъпиха.
"Проведохме прозрачни и публични процедури. Разкриването на нови алтернативни пазари и възможности за бизнеса ще бъде една от основните задачи през следващите години на новоизбраните икономически представители, което ще създаде възможност да се диверсифицира експортът от България и да не се усетят негативните икономически аспекти, които наблюдаваме в момента в Западна Европа", коментира министърът на икономиката и индустрията в оставка Богдан Богданов. Той посочи, че години наред в държави, които са важни търговски партньори на страната ни, не сме имали търговски аташета към българските посолства, което се е отразило негативно на двустранните икономически отношения.
От Министерството припомнят, че ведомството и Министерството на външните работи ще си сътрудничат с оглед подобряване на работата на СТИВ към задграничните представителства на България и привеждането на дейностите им в съответствие с приоритетите на външната политика в областта на икономическата дипломация. През февруари двете институции подписаха междуведомствено споразумение за утвърждаване ролята на СТИВ като водещ фактор в провеждането на българската външна политика, в частност външноикономическите приоритети. Предвижда се провеждането на специализирани обучения по предмандатна подготовка на новоизбраните служители в СТИВ, с цел повишаване на тяхната професионална квалификация. Обучителните дейности ще се изпълняват и координират от Дипломатическия институт към МВнР.