Компанията "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А. – клон България" е част от структурата на британско-холандския петролен гигант Royal Dutch Shell. Това заяви специално за Actualno.com пиарът на „Шел“ за България Константин Петров.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Г-н Петров внесе уточнението заради вчерашната информация, че "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А.“ взема правата за търсене и проучване на нефт и природен газ. Проверка на Actualno.com не показа видима документална връзка на компанията с Royal Dutch Shell, но по думите на г-н Петров "Шел Интернешънъл Експлорейшън енд Дивелъпмънт Италия С.П.А.“ е част от т.нар. upstream бизнес на „Шел“ - бизнесът за търсене и проучване на потенциални находища на природен газ и нефт. На въпрос на Actualno.com защо са прехвърлени правата, г-н Петров уточни, че различните звена на „Шел“ за проучване на находища държат различни териториални лицензи и регистрираната в Италия компания отговаря за България.
Shell Italia е компанията на Royal Dutch Shell на Апенините що се отнася до другото звено на бизнеса на петролния гигант – т.нар. downstream бизнес. Това е бизнесът, който се занимава с управление на бензиностанциите на Royal Dutch Shell.
Припомняме, че Royal Dutch Shell пое търсенето и проучването за евентуален добив на петрол и природен газ през 2015 година, която тогавашният енергиен министър Теменужка Петкова каза, че британската компания ще вложи 18,6 млн. евро без ДДС.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Миналата седмица беше удължен със 135 дни срокът за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ "Блок 1-21 Хан Аспарух", разположен в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Договорът е в сила от септември 2012 година. Удължаването на разрешението с 4 месеца и половина по искане на проучвателя. Титуляр на разрешителното е "Тотал Е&П България", в която френската "Тотал" (Total) държи 40%, а австрийската "О Ем Ви" (OMV) и испанската "Репсол" (Repsol) – по 30 на сто.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"