Цената на петрола продължава да пада заради знаци, че търсенето в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, продължава да се представя по-слабо на фона на неравномерното икономическо възстановяване, предаде Ройтерс.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Цените
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, паднаха с 65 цента или 0,9 на сто до 71,91 долара за барел.
Котировките на американския лек суров петрол се понижиха с 62 цента или 0,9 на сто до 68,08 долара за барел.
Китайските петролни рафинерии през октомври преработиха с 4,6 на сто по-малко суров петрол в сравнение с година по-рано, отчитайки спад на годишна база за седми месец на фона на затварянето на някои заводи и намалените оперативни темпове на по-малките независими рафинерии, показват официални данни от Пекин.
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Още: Американските търговски камари в Европа призоваха политическите лидери за диалог
Още: Прогноза: През 2025 г. предлагането на петрол ще превишава търсенето
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ето кой стана изпълнителен директор „МСП Банкиране на ОББ“
Прогнозите на водещите организации в сектора също оказаха натиск върху цените на петрола тази седмица. Международната агенция по енергията прогнозира, че глобалното предлагане на петрол ще надхвърли търсенето през 2025 г., дори ако съкращенията останат в сила от ОПЕК+.
Базираната в Париж агенция повиши прогнозата си за ръст на търсенето за 2024 г. с 60 000 барела на ден до 920 000 барела на ден и остави прогнозата си за ръст на търсенето на петрол за 2025 г. малко променена на 990 000 барела на ден.
Още: ОПЕК понижи за четвърти пореден път ключова прогноза
Още: Еврокомисар: ЕС трябва да замени руския газ с повече доставки от САЩ
Още: Нова изненада от Бюджет 2025: Повишава се и цената на винетките
Пак тази седмица ОПЕК понижи прогнозата си за растеж на глобалното търсене на петрол за тази година и 2025 г., подчертавайки незадоволителното представяне на икономиките в Китай, Индия и други региони, отбелязвайки четвъртата поредна низходяща ревизия на перспективите за 2024 г.