Само три месеца след като Народното събрание отхвърли идеята на Министерството на финансите за ограничаване на плащанията в брой до 5 хил. лв., сега предложението отново е на дневен ред.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Днес (1 ноември) текстът за това мина на първо четене в бюджетната комисия в парламента. Този обаче път то е записано в преходните и заключителни разпоредби на Закона за ДДС, с който се правят и някои други изменения в данъчните закони.
Решението беше взето с 12 гласа "за", 7 "против" и 1 "въздържал се". Дебати по темата липсваха, тъй като гласуването беше на първо четене, като дискусиите текст по текст предстоят.
В момента таванът за кешовите плащания е 10 хил. лв., а това ще е поредният опит на финансовото ведомство да го свали с аргумент борба срещу сивата икономика. Последно ведмството опита да прокара такава промяна беше през юли тази година, но тогава текстът падна след като го подкрепиха само депутатите от ГЕРБ.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Припомняме, че през 2015 г. при втория кабинет "Борисов" финансовият министър Владислав Горанов предлагаше ограничение за плащане в брой до 5 хил. лв., вместо тогавашните 15 хил. лв., но Народното събрание гласува 10 хил. лв., колкото е и в момента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Сега вносителите се аргументират, че промяната цели намаляване на сивата икономика и е в съответствие с наложилата се практика в другите държави членки на ЕС, където прагът за плащанията в брой е в диапазон от 2000 до 3000 евро. Ограничението ще се прилага и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 5000 лв. по курса на БНБ в деня на плащането.
Един от текстовете в законопроекта, които предизвикаха най-голям дебат днес, е идеята самоосигуряващите се да подават декларации само по електронен път. Те ще са задължени да използват онлайн услугите на НАП още от началото на следващата година – т.е. при подаване на декларация за доходите, получени през тази година.
Заедно с тази промяна се предлага и отстъпката за подаване на данъчна декларация по електронен път да отпадне от следващата година. Тя е в размер на 5% от сумата на данъка за довнасяне.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Освен това данъчно задължените лица ще са длъжни да подадат заявление за регистрация по ДДС в 7-дневен срок от датата, на която очакват да достигнат облагаем оборот от 50 000 лева. Досега се изискваха 14 дни. Това се прави, защото сега, особено в сезонни обекти, има опити за избягване на регистрация по ДДС.
По този повод Менда Стоянова попита дали не е добре да се помисли за намаляване на прага за регистрация по ДДС.
От финансовото министерство пък обясниха, че всяка държава може да определя какъв да бъде този праг. Необходимо е обаче да се направи анализ с колко ще се увеличат разходите на администрацията и бизнеса.