Българските хотелиери явно не разбират от критики и сарказъм. И въпреки че през 2023 г. нощувките вече поскъпнаха значително, бизнесът по настаняване на туристи масово се кани да вдига още цените, пише в. "Сега".
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
По-високи цени
Скорошно проучване разкрива, че 60% от хотелите ще "зарадват" клиентите си с до 10% поскъпване. Има и по-лоша новина - цели 16% планират увеличение с между 10 и 20%. Само 20-ина процента от анкетираните ще запазят цените. Съвсем малък е делът на хотелиерите, които смятат да предложат по-евтини нощувки.
ОЩЕ: Хотелиери: Перките в морето ще съсипят туризма
Всички тези данни са част от национално допитване до мениджъри и собственици на хотели, проведено от Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели (BAHE). То показва също, че 2/3 от участниците в анкетата се надяват да увеличат приходите си с до 20% спрямо миналата година.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Сигналите от съседните ни държави също не са добри за туристите и показват поскъпване. Вероятно това окуражава българските хотелиери да тестват още прага на поносимост на клиентите - местни и чуждестранни.
Защо
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Хотелиерите оправдат непрестанните поскъпвания с познати аргументи - недостиг на работна ръка, обща инфлация, растящи разходи за заплати.
ОЩЕ: Хотелиерите по Черноморието ще искат компенсации от ЕС за слабия сезон
38% от участвалите в допитването посочват, че липсата на кадри е основен проблем. Всеки четвърти се оплаква от непрестанно променящи се условия и невъзможност за дългосрочно планиране, за 17% поскъпването на потребителските стоки и услуги е водещо предзвикателство. 13% твърдят, че за тях най-тежкият удар е отливът на туристи от традиционни пазари.
Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд
Още: Американските търговски камари в Европа призоваха политическите лидери за диалог