"Тогава, когато трябва да имаш нещо, което може да нямаш, няма значение колко ще платиш за него – важното е да го имаш"! Така, по темата с тока на България президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов отговори на въпрос на Actualno.com докога ще е икономически изгодно да работи комплексът "Марица Изток".
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Предистория
През 2017 година, когато все още въпросът с ТЕЦ-овете с марка "Марица" не беше във фокуса на общественото внимание, зам.-изпълнителният директор на "Мини Марица Изток" инж. Димитър Чолаков каза следното: геоложките запаси и ресурси на находището на "Мини Марица Изток" са за близо 2 млрд. тона, но индустриалният потенциал е по-малък и въглищата от Маришкия басейн могат да осигуряват светлина и топлина за още 30 години. С други думи, индустриално изгодният добив на въглища е с хоризонт 30 години – след това става по-скъпо да копаем въглища, отколкото печелим от тях за този комплекс.
ОЩЕ: Недалечно бъдеще - чистота на въздуха или хиляди миньори без работа?
Нямаме ток – наистина ли?
Визията на Манолов обаче е, че въглищните централи от комплекса са базова мощност, която не можем да заменим с нищо в момента (във видеото по-долу той загатва, че всъщност трябва да бъдат заменени) – и няма да имаме ток без тях, затова следва да плащаме независимо колко струва това.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
"Ако тези хора имат акъл в главата си, ще постъпят по друг начин – така, както повелява българският национален интерес. А той е да има ток въобще – защото тази работа дали хората ще си загубят работните места не е най-важната! Най-важната тема е България да продължава да има ток дотогава, докато стане възможно токът, който сега произвеждат топлоелектрическите централи, да бъде заместен с нещо друго", каза Манолов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Вторите най-големи в България: Заплатите в сектора на протестиращите миньори и енергетици
Остава отворен въпросът обаче как така и в момента България купува ток от съседни държави, когато той е по-евтин от произведения у нас? Справките в сайта на ЕСО (Електроенергийния системен оператор) са достатъчно красноречиви, например как редовно денем в пикови часове купуваме зелен ток от Гърция, а не ползваме въглищните си ТЕЦ-ове, защото гръцкият ток ни е по-евтин за конкретно време от денонощието. Всичко това се случва заради принципа за изграждана на единен европейски пазар - в енергетиката в ЕС това е добре разработено под формата на регионални пазари за ток. Съответно, този въпрос повдига друг – наистина ли говорим за опасност от хронична липса на ток за България или за необходимост една индустрия да бъде реформирана тотално, за да има бъдеще, което ще промени из основи добре подредената картинка на много хора в нея – те ще трябва да търсят препитание по различен начин: Бонус: Батериите за донос и кюмюрът са заредени
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Показателно е какво се дискутира на срещата между политическите партии, правителството и енергетиците - акцент след 15-та минута и обяснението на Асен Василев, че токът от "Мариците" става толкова скъп, че е непродаваем (заради високите разходи):