Ядрената мафия избягва темата за отпадъците, защото тя е изключително скъпа и променя популистката идея за евтиния ток от ядрени централи. Това заяви енергийният експерт Тодор Тодоров от неправителственото сдружение "За Земята" в разговор с Actualno.com.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Тодоров напомни, че съгласно европейското законодателство, ако решим да строим АЕЦ "Белене", ще трябва да построим и ядрено хранилище – за високо радиоактивни отпадъци и за отработено ядрено гориво. Според него, такова хранилище ще струва 3-4 млрд. евро, като той базира оценката си на подобен проект във Финландия.
Енергийният експерт уточни, че в проучването за проекта "Белене" от 1990 година "АЕЦ "Белене": Изследвания и становища на БАН" е доказано, че липсва подходяща геология за строеж на такова хранилище, заради невъзможност да бъдат покрити критерии като здравина на скалите.
Дали при окончателно одобрение от българското правителство на проекта би могло той да бъде спрян заради Румъния или ЕС? По думите на Тодоров, това е много малко вероятно, въпреки че България е страна по международни договори в областта на ядрената енергетика, които вменяват определени изисквания – например Виенската конвенция, според която нашата страна е заложила финансов минимум на сигурност при ядрен инцидент от само 49,1 млн. евро! За сравнение, бразилецът Неймар беше трансфериран от Барселона в ПСЖ за 222 млн. евро. Има негласно споразумение между България и Румъния на официално ниво, не като общественост – ние не протестираме срещу АЕЦ "Черна вода", а те – срещу АЕЦ "Козлодуй", каза енергийният експерт.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Може би правителството се е договорило за продължаване на строителството на "Белене", изрази опасение Тодоров, който беше категоричен – не трябва да се забравя, че сегашният доклад на БАН е част от изготвянето на по-широка енергийна стратегия. Ако в тази стратегия има още два реактора, това ще промени коренно енергийният микс на страната т.е. ще има продължаваща война срещу съвременните технологии, срещу ВЕИ-тата и залагането на монополи без централизация, без достъп на хората до енергийна независимост, подчерта енергийният експерт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Какви са вариантите да използваме площадката на Белене за нещо друго, а не за АЕЦ – прочетете в Expert.bg.