Цената на петрола се понижи в сутрешната търговия поради опасения за по-слабо търсене и въпреки решението на ОПЕК+ да отложи планираните увеличения на добивите за април 2025 г., като се предвижда някои съкращения да останат в сила до края на 2026 г., предаде Ройтерс.
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
Още: Ще се вдигне ли цената: ОПЕК + удължи за дълго време съкращенията при петролното производство
Цените
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, поевтиняха с 6 цента или 0,1 на сто до 72,03 долара за барел.
Договорите за американския лек суров петрол с доставка през януари се понижиха с 1 цент до 68,29 долара за барел.
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Цената на Брент е на път да запише спад с повече от 1 на сто тази седмица, докато американският лек суров петрол се насочва към незначително поскъпване – с 0,1 на сто.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, които формират ОПЕК+, вчера отложиха началото на планираното увеличение на добивите с още три месеца, до април 2025 г., а пълното отменяне на съкращенията ще се случи до края на 2026 г.
По-рано ОПЕК+ планираше да започне да намалява доброволните си съкращения от октомври 2024 г., но забавянето на глобалното търсене, особено в Китай, както и нарастващият добив в други страни, я принудиха да отложи плановете си на няколко пъти.
Още: ОПЕК понижи за четвърти пореден път ключова прогноза
Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол
Още: Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте
Цените на петрола се понижиха допълнително на фона на нарастващите опасения относно намаленото глобално търсене и свръхпредлагане, каза Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.
"С нарастващата опасения относно глобалното търсене на петрол през 2025 г., дори отслабването на щатския долар през последните няколко сесии не изглежда да слага спирачка на спадащите цени", добави тя.
Последното удължаване на съкращенията поставя производството на петрол на ОПЕК+ под прогнозираните от големите банки нива, което може да осигури известна подкрепа за цените занапред, посочиха анализатори от консултантска компания FGE.
Въпреки това опасенията, че предлагането ще изпревари търсенето дори през следващата година, натежаха допълнително върху цените.