Не трябва да има увеличаване на парите за протестиращите в цяла Европа фермери - европейските правителства не трябва да се поддават на такива искания. Това заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева в брифинг пред журналисти във Вашингтон.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: Гръцки фермери плашат с блокиране на граници
По думите ѝ, не става въпрос да няма никаква помощ, а да се мисли каква да е помощта - ако заради нея се получи дефицит на друго място, съответната икономика ще старада: "Ако тези настроения продължават и ако това тласне правителствата в сложна позиция, в която те се окажат неспособни да направят необходимото за подсилване на икономиките, тогава може да дойде време, в което да съжаляват".
Георгиева каза и друго - че предвид нейни разговори с финансови министри, финансови зам.-министри и т.н., има едно явно осъзнаване, че когато веднъж дадеш държавна помощ, после много трудно я спираш.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Припомняме, че в цяла Европа има протести на фермери - Нидерландия, Германия, Франция, Белгия, Испания, Гърция, Италия:
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Какво е важно за икономиката
Кристалина Георгиева призова правителствата по света да работят за възстановяване на фискалните буфери, изчерпани заради пандемията, натрупването на дълг, високите лихви и повишената цена на обслужването на дълга. Основният ѝ съвет към правителствата е да затворят пробойните в данъчните системи и да оценят качеството по на съществуващите публични разходи.
Още: Продължават протестите на земеделците
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
"Не знаем какво ще донесе бъдещето. И научихме важен урок от ковид и дните, когато започна войната в Украйна – че държавите със силни фундаменти устояват по-добре на шоковете", каза управляващият директор на МВФ.
Георгиева посочи, че очаква Федералният резерв на САЩ да започне да намалява основните лихвени проценти "в рамките на няколко месеца". И предупреди, че за световната икономика по-голямата опасност е централните банки да избързат с понижаването на лихвите, отколкото ако започнат да действат с леко закъснение.
Испания блокирана, тракторите настъпват към Барселона
Източник: Пълен запис на английски език на думите на Георгиева