Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАП: Няма да се наложи подмяна на всички касови апарати

16 февруари 2018, 19:15 часа • 3877 прочитания

Последните промени в законодателството, което регулира отчитането на продажбите, няма да наложат подмяната на всички касови апарати, съобщиха днес от Националната агенция за приходите.

Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.

Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна

В зависимост от техническите и функционалните параметри на използваните фискални устройства, те ще могат и да се преработят, така че да отговарят на новите изисквания, се уточнява в прессъобщението. Допълва се също, че всички разходи за надграждането или подмяната на съществуващите фискални устройства се признават за данъчни цели.

Уточнението е по повод промени в Закона за митниците и редакции на членове от закона за ДДС, приети от парламентарната бюджетна комисия вчера.

Целта на промените е всеки касов апарат да предава по изградената дистанционна връзка данни от всяка касова бележка към сървърите на НАП. На касовата бележка, която се предоставя на клиента, ще се отпечатва QR код, чрез който всяко лице ще може да провери дали покупката му е отчетена в агенцията.

Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца

Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти

Срокът за изпълнение на новите изисквания към касовите апарати за регистрираните по Закона за ДДС фирми, с изключени на тези, които използват Интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност (ИАСУТД),е края на 2018 г. А нерегистрираните по ЗДДС и тези, които регистрират и отчитат продажбите си чрез ИАСУТД – до 30 юни 2019 г.

От НАП посочват, че годишно бюджетът губи над 330 млн. лв от неотчитане на търговски обороти само в девет от най-рисовите браншове, чиято дейност агенцията наблюдава. Допълва се, че постоянно се разкриват нови схеми за укриване на приходи с използването на компютърни системи с фискална памет в последните месеци.

Сред тях са печатането на касови бележки, които не се отчитат във фискалната памет, но приличат на истински фискални бонове. Друга често разпространена практика е манипулиране на софтуери, чрез които се управляват фискалните устройства, което води до неотчитане на действителните размери на приходите от продажби на стоки и услуги.

По време на летните и зимните контролни кампании на НАП са открити и софтуерни манипулации на фискални системи, при които устройствата са програмирани да отчитат например всяка втора или всяка трета продажба, вместо регистриране на целия оборот. Заради неиздаване на касови бележки, както и установени манипулации на фискални устройства, през миналата година са запечатани над 2000 търговски обекта.

Още: Пълен обрат с цената на петрола, ключови прогнози бяха ревизирани

Още: Има шанс да спасим част от парите по ПВУ: Говорят икономисти

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес