Който превежда пари в държава от еврозоната или прави вноски по кредити към тях, след 15 декември тази година трябва да изисква таксите за преводите да са равни с тези при вътрешните преводи. Това следва от евродиректива, чието спазване е задължително за всички банки и компании, които правят парични преводи, предаде в. "24 часа".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Основата на директивата гласи следното - таксите за трансгранични плащания в евро в ЕС трябва да бъдат в съответствие с таксите за националните заплащания направени в местната официална валута (правилото за "същата такса"). Освен това държавите членки са свободни да наложат правила на банките за прилагане на същите такси за трансграничните и за вътрешните плащания, които не са в евро.
Според вносителя на предложението за изменението на еврозаконодателството Ева Майдел, таксите ще паднат от сегашните 10 евро до 2-5 лв. за превод и това ще спести 70 млн. евро за година. А подуправителят на БНБ Нина Стоянова каза, че при електронните картови преводи банките са задължени да дадат на клиентите си информация за възможностите, за да не губят от курсови разлики.
Институции и търговци, които предоставят услуги по превалутиране на терминал или на мястото на продажба, ще са длъжни, преди да направят превода, да уведомят платеца за общата сума на таксите за превалутиране. Тази такса трябва да бъде процентна надбавка спрямо последните обменни курсове на еврото, обявени от Европейската централна банка. Платецът задължително ще получава информация и за сумата, която ще се заплаща на получателя, както в паричната единица, използвана от получателя, така и в паричната единица на сметката на платеца, обясни Стоянова.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
При кредитните преводи платецът трябва да получи информация за очакваните такси за услугите по превалутиране, които са приложими за кредитния превод, както и за очаквания размер на превода в паричната единица на сметката на платеца. Клиентът трябва да бъде уведомен и каква сума и в каква парична единица сумата ще стигне до получателя. Тези изисквания ще влязат в сила малко по-късно след изравняването на таксите - от 19 април догодина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
До 14 септември тази година пък всеки, който предлага платежни услуги, трябва да въведе и да използва поне два начина за установяване идентичноста на платеца. Такива могат да бъдат еднократна парола и/или пръстов оптечатък или други избрани начини. Който реши да не го прави, ще трябва да наеме одитори с опит в сигурността и да представи в БНБ резултати от стрестестове, предупреди Стоянова. Тестовете категорично трябва да доказват, че сигурността на системата осигурява нива, което е поне еквивалентно на останалите. Доставчиците ще са длъжни да уведомяват БНБ за всяка промяна.