Въвеждане на КОВИД сертификат за посещение на ресторанти, заведения, кина, театри и фитнес, подобно на тези в Европа - тази идея ще бъде обсъдена със служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров, след като вече беше обсъдена с министъра на туризма Стела Балтова. Среща с Кацаров ще има на 23 септември (четвъртък).
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Сертификатът представлява следното - удостоверение, че си или ваксиниран, или преболедувал (в Европа масово се поставя срок 180 дни от преболедуване), или имаш отрицателен антигенен бърз тест, или отрицателен PCR тест.
Предложението на представители на бранша е тестовете да се заплащат от държавата и да се правят в лаборатории, разположени в центъра на големите градове, а валидността им да е до 48 часа. Освен за посетители, тестовете да бъдат задължителни и за работещите в заведенията, които не са ваксинирани или преболедували. Така ще бъде избегнато масово затваряне на ресторантьорския и хотелиерския бизнес при ново увеличение на заболелите от COVID-19.
"Пари няма. Това е общото мнение и на министъра, и на бранша. Те са 60 млн. лева. Ако по схемата участват всички възможни фирми, при добра визия се падат около 600 лв. на фирма. Нашето основно искане е никакво затваряне на който и да е бранш. Затварянето на който и да е бизнес без икономически компенсации е пълно безумие", заяви пред БНТ климатологът проф. Георги Рачев, който е и част от Българската асоциация на туристическите агенции.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Най-сурови са ограниченията на тема "КОВИД сертификат" в Италия - НАУЧЕТЕ ТУК!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Междувременно, социологическо проучване на "Галъп" сочи, че 45% от българите няма да си сложат ваксина срещу коронавирус - т.е. около 2,5 млн. души. 19,2% казват, че са си сложили, а 21,5% посочват, че не са, но ще си сложат. Най-забележимият критерий в последната група е, че в нея са в по-голяма степен представени хора, които твърдят, че вече са боледували. Ако в цялата извадка над една трета от пълнолетните свидетелстват, че са изкарали болестта, то в групата на отговорите "не съм се ваксинирал/а, но ще го направя" делът на прекаралите болестта е по-висок – около две пети.
Изследването е проведено в периода 2-10 септември сред 1007 души и е реализирано със собствени средства на агенцията.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС