Правителството да се откаже от дерогацията, предоставена от Европейската комисия за внос на руски суров петрол до края на 2024 г. Това предвижда законопроект, одобрен от парламентарната икономическа комисия с 12 гласа "за" и 5 "против".
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Тя разгледа Законопроект за изменение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. Вносители са Бойко Борисов, Кирил Петков, Христо Иванов, Делян Пеевски, Делян Добрев, Десислава Атанасова, Мустафа Карадайъ и Ивайло Мирчев.
Особен представител в "Лукойл Нефтохим"
Законопроектът предвижда още държавата да може да назначи свой особен търговски представител в рафинерията "Лукойл Нефтохим". Това ще става, ако е застрашена националната сигурност, доставката на критични ресурси, монополно положение или се нарушават международни санкции или санкции на ЕС.
Още: Правителството подготвя прехода на "Лукойл“ към неруски петрол
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Особеният търговски представител ще се назначава от Народното събрание по предложение на правителството и ще се отчита пред депутатите. Пред икономическата комисия той ще представя план за действие, който ще бъде и част от мениджърския му договор.
Никой от вносителите не дойде на заседанието да защити проекта. От опозицията в лицето на БСП и "Възраждане" обвиниха, че истинската цел на вносителите е да продадат рафинерията на икономически кръгове, близки до ГЕРБ, ДПС и "Продължаваме промяната".
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Правителството реши да прекрати концесията на пристанищен терминал "Росенец"