Енергийната комисия в парламента одобри на първо четене предложението на "Демократична България" за контрол над "Лукойл" при необходимост. Идеята им е заложена в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход. Предстои законопроектът да бъде разгледан на първо четене от пленарна зала.
Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа
ОЩЕ: ДБ внесе закон, с който държавата да може да поеме контрола над "Лукойл"
Със законопроекта се предлага по примера на Германия и Италия да се въведе механизъм за поемане на оперативното управление върху търговци, които оперират критична инфраструктура на територията на България, в случай на установяване на обстоятелства, които застрашават националната сигурност, обществения ред и доставката на критични ресурси.
Припомняме, че вносителите неведнъж подчертаха, че това не означава национализация. Причината - евентуалното поемане на оперативния контрол означава държавата да определя политиката за действие на рафинерията, но няма да може да продава нейни активи и имущество.
Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата
Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)
По време на дебатите беше изрично уточнено, че през 2021 година "Лукойл Нефтохим" е ползвала руски петрол в обем от 50% от общото количество, което е преработила, а през тази - 88%. Според Делян Добрев от ГЕРБ това е станало не с умисъл, а защото руският сорт "Уралс" е по-евтин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Митата на Тръмп върху Европа: Ефектите за България в цифри
Още: Тревожна прогноза: Ръст на фалитите у нас предричат експерти
ОЩЕ: ДПС обмисля законодателен вариант държавата да влезе във владение в "Лукойл" при нужда