Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На комисия: Депутатите с нови мерки за попълване на дефицита в енергетиката

28 март 2024, 15:05 часа • 876 прочитания

Депутатите от енергийна комисия приеха нови мерки за попълване на дефицита във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“. Мерките бяха предложени от Теменужка Петкова и бяха одобрени с 14 гласа „за“, 6 „против“ и без „въздържали се“. Окончателното решение ще бъде на пленарна зала.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Какви са тези мерки?

Идеята на предложението е парламентът да възложи на министъра на енергетиката в качеството му на упражняващ правата на едноличния собственик на капитала на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да не разпределя дивидент от печалбата на дружеството за финансовата 2023 г. в размер на 425 млн. лв.

Причината е дефицитът във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", с което се възпрепятства нормалното му функциониране и се поставя под риск енергийната сигурност на страната.

Предложението е продължение на предишното решение на парламента, с което депутатите задължиха Асен Василев до 31 март 2024 г. да предостави средства в размер на 1 млрд. лв. към Фонда с цел покриване на дефицита. ОЩЕ: Кой на кого оправя бакиите? Управляващите се скараха за дефицита в енергетиката

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Дебатът

ПП-ДБ се възпротивиха на предложението, като го определиха за противоконституционо. Депутатът Радослав Рибарски дори нарече предложението безотговорно. Той продължи и темата с предишното решение на парламента, с което във фонда трябва да бъдат възстановени 1 млрд. лв.

„Откъде ще дойде този един милиард?“, попита Радослав Рибарски.

„Този един милиард ще дойде от тези пари, които Асен Василев прибра“, отвърна му Рамадан Аталай от ДПС.

Теменужка Петкова от ГЕРБ не се съгласи, че предложението е противоконституционно и заяви, че именно Народното събрание и Министерският съвет определят политиката в областта на енергетиката.

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Венко Сабрутев от ПП-ДБ смята, че се прави опит държавният бюджет да се товари с излишни разходи. ОЩЕ: Дефицит и по-скъп ток: Поредно разобличение на мантра на Делян Добрев и ГЕРБ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес