Министерството на околната среда и водите (МОСВ) отпуска допълнително 2,1 млн. лева за шест проекта на Института по биологично разнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на науките (БАН), Софийския университет „Св. Св. Климент Охридски“ и техни партньори.
Финансирането е по Програма BG03 (Биоразнообразие) на Финансовия механизъм на Европейското икономически пространство (ЕИП), съобщава БГНЕС.
С изпълнението на допълнителните дейности ще бъде завършена картата на екосистемите и екосистемните услуги в България. Предстои подписване на допълнителни споразумения по договорите с бенефициентите по шестте проекта.
В подкрепа на управлението на чужди видове в България се отпускат допълнително малко над 243 хиляди лева. Проектът включва анализ на пътищата на разпространение на чуждите видове, изработка на ръководства и организиране на обучителни курсове.
Близо 428 хил. лв. ще се използват за подобряване на методическата подкрепа при изпълнение на одобрените проекти за картиране на екосистемите и въвеждането на резултатите в националната информационна система към Изпълнителната агенция по околна среда. Обобщените данни ще дават информация коя е преобладаващата екосистема на определена територия и в какво състояние е тя. Така ще могат да се вземат най-добрите управленски решения за нейното поддържане или възстановяване.
Освен това допълнително ще се финансира и разработването на актуална карта на защитените територии в страната, каквато не е разработвана от няколко десетилетия. Друга част от парите ще се използва за допълване реализацията на проект за оценка и картиране на състоянието на тревните екосистеми и техните услуги в България.
Необхванат към момента тип екосистеми – морските, ще се финансира в рамките на проекта за картиране и оценка на водни екосистеми, като за него се отпускат близо 760 хиляди лева.
С 37 912 лева ще се подпомогне реализирането и повиши информираността за ползите от проекта за картиране и оценка на екосистемите и екосистемните услуги в земи с рядка растителност у нас.
Екосистемите включват живата и неживата природа, разпространена на определена територия, които имат различни характеристики и си взаимодействат помежду си в рамките на екосистемата. Картирането им ще покаже тяхното разпространение в страната, състоянието им и потреблението на произтичащите от тях екосистемни услуги. Данните ще дадат информация дали има увреждане на техните естествени функции и имат ли те нужда от възстановяване.