Българският бизнес ще подкрепи правителството в усилията му за търсене на механизъм за намаление на цените на храните, защото първият приоритет за деловите среди на България е влизането на страната в еврозоната от 1 януари 2024 г. Това каза в интервю за БТА председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
"Решението за еврозоната ще се взема през май и по тази причина страната трябва да покаже воля за решителни стъпки, буквално през следващите два-три месеца, да овладее инфлацията и цените на месечна база да тръгнат надолу", допълни Велев.
По-рано днес на среща в Министерски съвет между представители на различни държавни органи е установена разлика в цените на храните от производител през търговец до крайния потребител в рамките на 20 до 30% и нагоре. След нея стана ясно, че целта на властите е да бъде въведен ежедневен механизъм за наблюдение и контрол по цялата верига и да бъдат привлечени и потребителите.
"Основната опция за намаляването на цените на храните е намаляването на ДДС, но без действащ парламент това няма как да се случи, дори и при много голямо желание на настоящото правителство", каза пък Яна Иванова, изпълнителен директор на сдружението "Храни и напитки България". Според нея няма административни мерки, които могат да се приложат и да дадат положителен ефект.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
Според Велев, за да бъде постигната целта - влизане в еврозоната, търговските вериги също трябва да направят да ограничат стремежа си към по-големи печалби.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония