Според Financial Times икономиката на еврозоната неочаквано е тръгнала по пътя на стагнацията през четвъртото тримесечие, увеличавайки натиска върху Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали лихвените проценти по-агресивно през новата година. Нямаше го дори скромния растеж от 0,1%, прогнозиран от икономисти, анкетирани от Ройтерс, още по-малко растежът от 0,4%, наблюдаван през третото тримесечие. Така беше първоначално - а при ревизираната оценка се оказа, че икономиката на валутния съюз на ЕС остава в положение "още няма вятър на промяна" - нито расте, нито се свива. Икономиката на ЕС като цяло отчита 0,1% ръст.
Икономиката на еврозоната се очакваше да нарасне с 0,7% през 2024 г., показват данни на Евростат, които бяха потвърдени, само часове преди ЕЦБ да намали своя референтен лихвен процент с четвърт пункт до 2,75%, най-ниското ниво от началото на 2023 г. "Икономическите перспективи на региона са по-лоши, отколкото много хора считат. Очакваме това да тласне ЕЦБ към по-голямо намаление на лихвените проценти през 2025 година, отколкото пазарът се надява", каза Джак Алън-Рейнолдс от Capital Economics. Още: Евростат обяви с колко расте икономиката на ЕС, няма данни за България
Почти стагнация
Стагнацията подчертава предизвикателството пред региона, тъй като най-голямата икономика в еврозоната, Германия, се бори със сериозен спад в производството и политическа нестабилност. През последните три месеца на 2024 г. нейният БВП се сви с 0,2% в сравнение с предходното тримесечие, а във Франция леко неочаквано спадна само с 0,1%. В Италия производството е на кота "нула" - нито напред, нито назад. Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Потребителите в много европейски страни остават предпазливи дори след като инфлацията намаля, тъй като цените скочиха, принуждавайки централните банки по света да повишат лихвите. Единственото изключение е Испания, където БВП нарасна с 0,8% през четвъртото тримесечие спрямо третото, което я отличава сред най-големите икономики в региона с единна валута. Според данните от суаповия пазар търговците очакват ЕЦБ да намали лихвите четири пъти тази година. Еврото, което отслабна през последните месеци поради разминаващите се парични политики между САЩ и еврозоната, беше слабо променено до 1,041 долара.
Отделни данни на Евростат показват известно облекчаване на ситуацията на пазара на труда. През декември равнището на безработицата в еврозоната се повиши до 6,3% спрямо 6,2% през ноември. „Заобиколени сме от слабост, докато други големи икономики показват растеж“, твърди икономистът от ING Бърт Колийн. Още: Инфлацията в ЕС и еврозоната расте в края на 2024 г.
Влошаването на ситуацията в еврозоната е в рязък контраст със САЩ, чиято икономика се прогнозира от МВФ да нарасне с 2,7% тази година, близо до темпа на растеж през 2024 г. Федералният резерв остави лихвените проценти непроменени. Неговият председател Джей Пауъл описа икономиката „силна като цяло“, а условията на пазара на труда като „стабилни“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп остро разкритикува решението на ФЕД да запази лихвите непроменени. Икономисти предупредиха, че възможността за налагане на мита върху европейски стоки може да влоши проблемите на валутния блок. Заплахата идва на фона на период на повишена политическа несигурност, докато Германия се подготвя за избори на 23 февруари. Още: Икономическото доверие в еврозоната се понижи до най-ниското си равнище от година
10-процентно мито от САЩ върху целия внос от еврозоната, съчетано с повишена несигурност относно бъдещите търговски отношения между САЩ и ЕС, може да намали икономическия растеж в еврозоната през годината с 0,3 до 0,5%, според Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg. За ЕЦБ, счита той, „това ще бъде аргумент в полза на намаляване на лихвения процент под 2,25%, което в момента прогнозираме като минимум за лихвения процент по депозитите“, пише Financial Times.
Превод: Ганчо Каменарски