Под ръководството на Доналд Тръмп търговският дефицит на САЩ нарасна с 40% по време на първия му мандат, но президентът така и не научи нищо, пише The National Interest. Той възнамерява отново да увеличи митата и да намали данъците, което заплашва с още по-големи рискове икономиката на САЩ и целия свят - ето анализ-коментар на консервативното американско издание по темата:
За Бурбоните след Френската революция и Реставрацията се говореше, че нищо старо не са забравили и нищо ново не са научили. Трябва да се запитаме дали нещо подобно може да се каже за президента Доналд Тръмп и неговите идеи за намаляване на търговския дефицит. В първия си ден на поста той ясно даде да се разбере, че планира същия подход, който се провали напълно при първия му мандат в Белия дом. Още: Кремъл би отбой след заплахата на Тръмп: В БРИКС не обсъждаме обща валута
Ненаучения урок
Тръмп така и не разбра, че търговският дефицит е следствие от това, че страната харчи повече, отколкото произвежда. Или, както учи Кейнс, че една страна инвестира повече, отколкото спестява. И докато инвестициите надхвърлят спестяванията, ще има търговски дефицит. Този икономически модел е верен за всякакви мита, независимо колко високи са те.
След като не успя да схване този основен икономически принцип през първия си мандат, Тръмп вярваше, че повишаването на митата е сигурен начин за премахване на търговския дефицит. За тази цел той наложи тарифи, вариращи от 10% до 25% върху китайски внос на стойност около 380 милиарда долара. Въпреки това обаче под неговото стриктно ръководство търговският дефицит на САЩ нарасна с 40% - от 480 милиарда долара през 2016 г. до 680 милиарда долара през 2020 г.
Основната причина за този скок е, че едновременно с повишаването на митата той рязко намали данъците. Законодателството ще увеличи бюджетния дефицит с около 1 до 2 трилиона долара през следващото десетилетие, според Бюджетната служба на Конгреса. От гледна точка на търговския баланс, намаляването на данъците на Тръмп не само намали вътрешните спестявания (което допринесе за нарастването на бюджетния дефицит), но и увеличи инвестициите чрез корпоративни ползи. Следователно не е изненадващо, че търговският дефицит нарасна още повече по време на първия мандат на Тръмп.
Сега Тръмп предлага да се повтори познатата комбинация от повишени мита и намалени данъци, както се казва, "на максимална мощност". По време на предизборната кампания той заплаши с 60% мита за Китай и по-скромни 10-20% мита за другите търговски партньори. Той обяви, че на 1 февруари възнамерява да въведе 10% мита за Китай и 25% за Канада и Мексико. Тръмп също така нареди преразглеждане на "нечестните" търговски практики на Мексико, Канада и Китай, вероятно като прелюдия към по-нататъшни увеличения на митата. Още: Окончателно: Тръмп удря Мексико и Канада с 25% мита
Без да се притеснява от факта, че наследи от администрацията на Байдън бюджетен дефицит от около 6,5% от БВП и национален дълг доста над 100% от БВП, Тръмп възнамерява да удължи действието на Закона за намаляване на данъците и заетостта от 2017 г. и да отмени данък общ доход за социално осигуряване. През следващото десетилетие тези данъчни облекчения ще добавят още 7,75 трилиона долара към бюджетния дефицит, според Комитета за отговорен бюджет.
Опасностите
Всичко това поражда сериозни опасения за рисковете, които икономическият план на Тръмп крие за икономиката на САЩ и света. Първо, разбира се, трябва да се очаква политиката да доведе до по-нататъшно нарастване на търговския дефицит, тъй като ще намали рязко държавните спестявания, като същевременно ще стимулира инвестициите.
Второ, това ще усложни задачата на Федералния резерв за намаляване на инфлацията, като направи вноса по-скъп. Още: Тръмп обяви нови мита за Тайван (ВИДЕО)
Трето, тарифи от такъв мащаб ще провокират отмъщение от страна на търговските партньори на САЩ. Това от своя страна ще върне страната към старите политики от 30-те години на миналия век, които се оказаха наистина разрушителни за икономическия просперитет по света.
Четвърто, съществува много реален риск митата на Тръмп да тласнат към рецесия експортно ориентираните икономики на Китай и Европа - те вече имат достатъчно трудности. Това от своя страна заплашва да подкопае собствения експортен сектор, финансовата система и корпоративната рентабилност на САЩ, пише още The National Interest.
Поради всички тези причини само можем да се надяваме, че след като влезе в длъжност, Тръмп ще намали значително предизборните си обещания за драстично увеличаване на митата и намаляване на данъците. Уви, съдейки по действията му през последните дни, нищо не подсказва, че ще го направи, освен ако не е под заплахата от пълен финансов крах. Още: Новият финансов министър на САЩ с неочаквано предложение за митата
Автор: Дезмънд Лахман
Превод: Ганчо Каменарски