Диверсификацията на енергийните доставки, развитието на водородната икономика и възобновяемите енергийни източници, както и възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в областта на енергетиката между Република България и Федерална република Германия бяха основните теми на разговора на министъра на енергетиката Румен Радев с вицеканцлера и федерален министър по икономическите въпроси и действията по климата Роберт Хабек.
Още: Минималната заплата – две засега, зависи какво работиш
Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.
Министър Хабек представи актуалната ситуация, свързана с енергийната система на Германия в контекста на зеления преход, както и плановете на Германия в областта на водорода. Изрази задоволство от постигнатото високо ниво на сигурност на газовите доставки в България.
Още: Стартира пилотен проект за зелен водород в хранилището "Чирен“
Още: Финландските власти ще претърсят кораба, прекъснал кабел в Балтийско море
Министър Радев привлече вниманието към потенциала на България и Югоизточна Европа за производство и пренос на зелен водород към Западна Европа. Бяха отбелязани възможностите за използване на европейско финансиране на необходимата инфраструктура, както и необходимостта от привличане на частни инвеститори. Двамата министри се съгласиха, че е от ключово значение навременното планиране на развитието на водородната инфраструктура, по-конкретно в региона на Централна и Източна Европа, както и утвърждаването на общ подход в областта на развитието на водородна икономика в страните от ЕС.
Още: Берлин: Германия ще разчита на внос за 70% от нуждите си от зелен водород
Още: Енергийният министър отговори защо АЕЦ "Козлодуй" работи с намалена мощност
Още: Швейцарска кантора ще помага: Не сме плащали шест месеца такси на "Боташ"
Министрите Радев и Хабек се разбраха да бъде създадена работна група с участието на заинтересованите страни от ЕС, както и да бъде привлечена Украйна, за определяне на параметрите на бъдещата европейска водородопреносна инфраструктура.
Регионална свързаност
Българският енергиен министър подчерта необходимостта от разработването на всеобхватна и устойчива енергийна стратегия и отбеляза усилията и постиженията на страната ни за увеличаване на регионалната свързаност в областта на електроенергетиката и природния газ, включително наскоро подписаната декларация между България, Гърция и Румъния.
Още: Мерц би подкрепил преговори за споразумение за свободна търговия със САЩ
По време на срещата бяха обсъдени и въпроси, свързани с дейността на германски компании в България, както и възможността за подписване на меморандум за разбирателство между двете страни в енергийната сфера.