Инвестиционната програма за общински проекти, включени в Приложение № 3 към чл. 107, ал. 13 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., e в напреднала фаза на изпълнение и върви в срок с ускорени темпове. Няма забавяне при сключването на споразумения с общинските власти и обработката на документите. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова по време на изслушване по темата в Народното събрание.
До момента са сключени 1098 споразумения с 210 общини на обща стойност над 2,6 млрд. лева. Постъпилите заявления са общо 1746. Подписаните и извършените авансови и междинни плащания, както и средствата за авторски и строителен надзор, са за над 54 млн. лв. по 72 подадени искания от местните власти.
Още: Коритарова: Правим "Струма" преди сезона, за да няма тапи край Симитли
Министър Коритарова отбеляза, че от встъпването ѝ в длъжност са подписани 375 споразумения с прогнозен общ бюджет близо 340 млн. лв. Тя даде сравнение и информира, че преди това одобрените искания за извършване на плащания са били само 8 броя на приблизителна стойност около 6,5 млн. лв., а постъпилите заявления са били 1302. Министърът допълни, че има готовност през следващата седмица да бъдат подписани нови 200 споразумения с общините. „Останалите заявления се разглеждат регулярно съгласно постъпването им, като своевременно се изпращат писма до местните власти за отстраняване на неточности и пропуски в проектната документация“, каза Коритарова. Програмата е изключително значима, в следващите години по нея ще бъдат финансирани проекти за над 4 млрд. лв., какъвто е ресурсът и по европейските програми, които трябва да се управляват от сериозни екипи с по-голям административен капацитет, каза инж. Коритарова. В тази връзка МРРБ ще работи и за повишаване на капацитета на отдела и дирекцията във ведомството, които обезпечават технически инвестиционната програма, за да не изостава изпълнението ѝ.
Министърът подчерта, че най-много са подадените проекти – 548 за близо 1,1 млрд. лв. за ремонт на общински улици и тротоари и общински пътища. За ремонт и изграждане на ВиК инфраструктура са подписани 262 споразумения за 600 млн. лв. За благоустройствени дейности като облагородяване на междублокови пространства, паркинги, паркове, площади вече са финансирани 108 проекта за 210 млн. лв., а 98 са проектите за реконструкция на общински сгради – читалища, детски градини и др. за 440 млн. лв. Подписаните споразумения за ремонт на спортна инфраструктура са за 300 млн. лв.
Още: Регионалното министерство финансира общински проекти със 160 млн. лв.
Министърът обърна внимание, че след обнародването на Закона за изменение на държавния бюджет от 30.04.2024 г. се е наложило от страна на МРРБ да се подготвят и подпишат 260 допълнителни споразумения към вече сключените за финансиране на приоритетни проекти, по които са одобрени промени във финансовите параметри като прогнозен бюджет за 2024 г. и обща прогнозна стойност. „Това ще рече, че към настоящия момент ние правим три дейности – разглеждаме заявления, изготвяме анекси и обработваме заявките за плащане“, коментира тя.
„Започна вече процесът по искане на плащания. Очакваме през следващите месеци те да бъдат за много по-големи обеми. Разчетите, които са направени в МРРБ, са за недостиг на финансов ресурс“, коментира министър Коритарова в отговор на въпрос ще бъдат ли достатъчни отпуснатите от бюджета 400 млн. лв. на МРРБ за плащания по заданията. „Ще направим всичко възможно да осигурим и обезпечим с финансови средства изпълнението на тази така важна инвестиционна програма за общински проекти. Към настоящия момент продължавам разговорите с Министерство на финансите, като правим анализи и разчети за необходимите средства до края на годината. Вярвам, че Министерство на финансите също оценява важността на тази програма и ще осигури необходимите средства“, каза тя. „Към настоящия момент постъпилите искания за авансово плащане не дават пълна картина за необходимия обем на финансови средства до края на годината, тъй като част от общините нямат предвидени в договорите. Те ще отчетат направо искания за междинно и финално плащане, което ще увеличи и сумата на техните искания“, обясни министърът.
„Започналите инвестиции в благоустрояването на регионите ще доведат до по-добра и по-модерна градска среда и инфраструктура, респективно ще допринесат за подобряване на условията за живот на хората. Не бива да се политизира програмата, защото тя не е създадена за политически популизъм и политически дивиденти, а за хората. При срещата ми с кметовете апелирам, дори да не са сключили всички споразумения, да стартират процедурите по ЗОП, така че да имат готовност да започнат изпълнение на дейностите. Вярвам, че всички са заинтересовани тези проекти да бъдат реализирани. Не смятам, че местната власт ще допусне да не изпълни в срок дейностите. Имат 3-годишен срок на изпълнение, който е достатъчен“, каза още пред народните представители регионалният министър.
Още: Регионалното министерство съобщи за нарушения за милиони на предишния министър
„С изпълнението на проектите очаквам осезаемо да се подобрят условията за живот. А това е смисълът на регионалната политика – да създава добри условия за живот във всички населени места. Важно е да отбележа, че министърът на регионалното развитие и благоустройството не класира проекти. Проектите на общините се проверяват за съответствие със законовите разпоредби“, подчерта тя.
В отговор на въпрос за проектите на Столична община Виолета Коритарова информира, че са подадени 109, но част от тях са подменени през месец април. Нова промяна е направена и сега. „Имаме около 20 сключени споразумения за обекти в Столична община в различни райони. Имаме готовност за сключване на още 15 споразумения с тях следващите седмици. След това чакаме променените проектни предложения. Заради това те все още не са във фаза отчетност и не следим изпълнението им“, каза министърът.