Да се създаде рамка за задълбочаване на двустранните отношения в областта на енергетиката, основани на равенство и взаимна полза - това е основната цел на проекта на Меморандум за разбирателство между Министерството на енергетиката на България и Министерството на енергетиката и минералните ресурси на Султанат Оман. Той беше одобрен от Министерския съвет на днешното му заседание (15 октомври) като основа за водене на преговори.
Още: МВФ видя голям риск от митата на САЩ
Още: "Ударът за Европа е сериозен": Бивш зам.-външен министър с коментар за митата
Какво предвижда меморандумът?
Сътрудничеството, предвидено в проекта, включва насърчаване участието на компании от двете държави в търгове в областта на енергетиката и реализация на нови инвестиции за производство на енергия от възобновяеми източници и изграждане на съоръжения за съхранение на енергия, споделяне на знания и най-добри практики между компании и институции в областта на природния газ и нефта, сътрудничество на глобалния пазар на втечнен природен газ, насърчаване на съвместните инвестиции в енергетиката между двете страни, участие на квалифицирани специалисти от двете държави в енергийни проекти и други.
Снимка: iStock
Още: Румъния обяви мерки за защита от търговската война между Америка и Европа
Още: Мицотакис каза каква ще е ролята на Гърция срещу американските мита
Още: Падат визи за пътувания до Оман
Обменът на енергийни политики, най-добри практики и технологии и публично достъпна енергийна информация, както и обучението и трансфера на експертен опит също са сред залегналите в проекта сфери на сътрудничество.
Още: Депутатите с нов опит да спасят милиарди евро от Плана за възстановяване
Още: Бирата поскъпва заради митата на Тръмп: Борисов каза, но ...
Оман иска да черпи опит за ВЕИ от нас
Оман проявява задълбочен интерес към опита на България в областта на диверсификацията на енергийните доставки, както и на производството на енергия от възобновяеми източници. От своя страна, нефтената и газовата промишленост на страната от Близкия изток, които са потенциални области на сътрудничество, са водещи в икономиката на Оман, допринасяйки за 72% от нейния брутен вътрешен продукт.
С днешното си решение Министерският съвет упълномощи министъра на енергетиката Владимир Малинов да проведе преговори и да подпише меморандума.
Още: Дебнат нелоялни търговци: За какво да внимавате при пазаруване за Великден
Още: До 2700 евро на квадрат: Къде са най-скъпите ваканционни имоти?
Още: Преговаряме за природен газ с Оман