Бюджетните сметки са еманация на политиката на едно мнозинство, а такова в момента не съществува. Отговорност се носи от народните представители, но те не искат това. Има и лек - в текстовете да се разпише подробно за какво се изразходват тези пари. Това заяви бившият финансов министър Милен Велчев по повод актуализацията на бюджета.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
По думите му периодично влизаме в криза и след това бързо излизаме. "В увеличените приходи виждаме по-малко напрежение върху държавните финанси", подчерта още Велчев.
Що се отнася до увеличението на пенсиите, той коментира с думите, че правилният подход е това решение да се вземе от следващото мнозинство."Ако дадеш на всички на "калпак" еднакво сега, то постепенно деградира стимулът за осигуряване на реалните пари, както и стимулът за труд въобще. Ще стане така, че хората няма да имат интерес да работят и да се осигуряват, а ще легнат на гърба на държавата", смята още той. Добавките на пенсиите, без да слагам конкретни цифри на масата, трябва да са съобразени с размера на пенсиите и с инфлацията.
"На всички е ясно, че бюджетните сметки са еманация на политиката на едно мнозинство, което в момента не съществува. Мнозинството трябва да поеме отговорност за бюджета, а в момента имаме служебно правителство, което се надяваме скоро да бъде сменено след изборите. Финансовият министър призозвава народните представители в парламента да носят отговорност, но те не желаят да носят отговорност за това, което наричат празен чек".
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Според него има един по-базисен въпрос. "Законът за публичните финанси позволява по-свободно боравене с публичните финанси. Но не позволява да бъдат надхвърлени разходите, които са гласувани. Затова правителството иска от парламента увеличаване на разходите. Но как трябва да се управлява бюджет в период на излизане от криза? Ние свикнахме да сме в перманентна криза. Ние влизаме в криза, но тази година бързо излизаме, прогнозите са, че БВП ще расте с бързи темпове заради резкия спад през миналата година. Това изисква необходимост от противодействие на бюджета на този бърз растеж. Ако ние продължаваме да генерираме голям дефицит, за да се борим с кризата, това означава ускорена инфлация, проблеми за влизане в еврозоната и бъдещ дълг", коментира Милен Велчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Според него за пенсиите - и двата обсъждани подхода са грешни - и увеличение за всички, и "даване на пари на калпак". "Политическата реалност е , че предстоят избори. Правилният подход е да се отложи вземането на такова важно решение за пенсиите и то да бъде взето от следващото мнозинство. Защото да дадеш на всички на калпак еднакво сега, създава проблем, че постепенно деградира стимулът за осигуряване на реални заплати, както и стимулът за труд. Ако се увеличават пенсиите по равно, хората няма да имат интерес да работят и да се осигуряват, а ще легнат на гърба на държавата", посочи Велчев.
По думите му, всичко това трябва да се обмисли внимателно, което изисква спокойствие и време, както и политическа отговорност на мнозинството.
"Да се направи сметка какъв е ефектът на инфлацията върху пенсиите. Защо да се дават по 50 или 100 лева - нека се изчисли осигурителния принос на всеки човек", каза още Велчев.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?