Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милен Велчев: Може и трябва да се прави бюджет без никакъв дефицит

10 юли 2023, 08:37 часа • 1768 прочитания

Може и трябва да се прави бюджет без никакъв дефицит. Това какъв е правилният дефицит го определят макроикономически модели, които показват в кой цикъл на икономиката сме. Статистиката показва, че и тази година се очаква икономиката да расте. Така коментира Бюджет 2023 бившият финансов министър Милен Велчев.

"Когато икономиката расте, според традиционната икономическа теория, е редно държавата, ако не да пести пари, поне да не харчи повече, отколкото може да събере. Харчим заради липса на воля. Целта не е да тласнем хората в мизерия, а да се образуват резерви, които ще са неизбежно необходими при следващ спад на икономиката. Тогава наистина е важно и уместно да се работи с дефицит, за да се компенсира спадът на приходите и доходите", каза Велчев пред БНТ.

Правенето на бюджет не е лесна и бърза работа. Нормално е да трябват 5-6 седмици, а и управляващите трябва да се съобразят с мнението на всеки един министър и неговите виждания за сектора, за който отговаря. Най-вероятно ще бъде прието удължаване на сегашния бюджет за известно време, докато финансовият министър внесе новия бюджет, каза още той.

ОЩЕ: Дефицит, инфлация, БВП, пари за пенсии и още - проектът за Бюджет 2023

"Няма да е лесно да се намали дефицита от 6% на 3%. Все пак управляващите имат достатъчно инструменти, за да се справят с тази задача. Тя няма да е лесна, но е абсолютно необходима, за да можем да влезем в еврозоната. Може да се разгледа данъчната политика. Съгласен съм, че преките данъци не трябва да се пипат, но косвените няма проблем. Ще дам пример с ДДС. Там бяха натворени много глупости и е крайна време да се поправят. ДДС беше свален заради пандемията. Някой спомня ли се сега за пандемията? Както хлябът не е поевтиня с намаляването на ДДС, така и няма да поскъпне с връщането на ставките от преди пандемията. Пазарът си е пазар и действа по своите правила", категоричeн бе Велчев.

"Може да се помисли и за няколко месечно отлагане на увеличението на пенсиите. Те бяха увеличени в нарушение на Швейцарското правило, а и тази година инфлацията намалява. За всички пенсионери ще е по-добре да не получат по един лев отгоре в следващите месеци, но да влезем в еврозоната. Няма да има увеличение на цените, ако приемем еврото. Може да има някакво временно поскъпване за различни продукти, но пазарът ще регулира цените и това евентуално поскъпване ще е краткотрайно. Има достатъчно механизми, за да се контролира едно такова нерегламентирано поскъпване", разкри Милен Велчев.

ОЩЕ: Пари за пенсии и здраве: Първа успешна стъпка към нов бюджет

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес