Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Михайлова: Европейският съвет не е обсъждал въпроса с добива на шистов газ

10 януари 2014, 16:22 часа • 27649 прочитания

Въпросът за добиване на шистов газ с технологията "фракинг" не е обсъждан на последното заседание на Европейския съвет на министрите по околната среда. Това заяви българският министър на екологията Искра Михайлова, цитирана от правителствената информационна служба.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Михайлова направи изявлението във връзка с информация, съобщена от лидера на "Зелените" Борислав Сандов. Тя посочва, че дневният ред на последния Европейски съвет може да бъде открит на официалния му сайт.

На официалния сайт на Европейския съвет действително е посочен дневният ред на заседанието от 19 декември. Той включва общата политика за сигурност и отбрана, икономически и паричен съюз и икономическа и социална политика плюс разширяване, миграция и енергетика.

По думите на Сандов обаче става въпрос за гласуване в т.нар. КОРЕПЕР, където представител на България е Петя Василева. Това е т.нар. Комисия на постоянните представители, в която влизат представители на трите основни институции на ЕС. Те договарят и изглаждат текстовете на различните европейски директиви, за да има синхрон в крайното решение, когато ЕП и Съветът има законодателни права в дадена област. Ако ЕП приеме един текст, а Съветът - друг, точно КОРЕПЕР е органът, който изглажда противоречията. Ако това не стане, то предложената промяна на законодателството не се приема и евентуално Европейската комисия след време дава ново предложение за обсъждане.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Отделно пред Actualno.com вчера Сандов коментира, че гласуването е засягало не добив на шистов газ, а задължителна ОВОС за разрешение за сондаж за неконвенционални горива. Това включва и шистов газ, но сондажът означава проучване. Въпросът касае одобрен от Европейския парламент текст за промяна в Директивата за Оценка на въздействието на околната среда, който предвижда задължително изготвяне на Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС) при всеки проект за сондаж за неконвенционални горива.



 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес