Средногодишната инфлация в България ще достигне 10.4% през настоящата 2022 година, посочват от Министерство на финансите в най-новото издание на пролетната си макроикономическа прогноза. Според финансовото ведомство, инфлацията у нас ще продължи да нараства, като забавяне може да се очаква едва през последното тримесечие на годината.
Още: Токът за бизнеса ще е значително по-евтин на 1 януари
Още: ЕС е готов за спирането на транзита на руски газ през Украйна
Прогнозата на Министерство на финансите е на база хармонизирания индекс на потребителски цени (ХИПЦ), който се използва от Европейския съюз, като сравнима мярка за инфлацията в отделните страни членки. Поради разликата в методологията, ХИПЦ обикновено е по-нисък от официалния измерител на инфлацията у нас – индексът на потребителските цени (ИПЦ).
За сравнение, към края на месец февруари тази година, средногодишната инфлация у нас според ИПЦ възлиза на 5%. В същото време, средногодишната инфлация според ХИПЦ към края на февруари е 4.2%.
Това означава, че според прогнозата на Министерство на финансите, средногодишната инфлация до края на годината ще нарасне близо 2.5 пъти до горепосочените 10.4%.
Още: Заради данни от Китай: Нова промяна в цената на петрола
Още: "По бюджета ще ги познаем": Димитър Манолов ще следи нова сглобка ли ще приема бюджета
Спрямо 2021 година, увеличението ще бъде около 4 пъти, тъй като размерът на средногодишната инфлация през миналата година възлиза на 2.8% според ХИПЦ. Според ИПЦ средногодишната инфлация за 2021 година е 3.3%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След спиране на доставките от "Газпром": Молдова се готви да национализира "Молдовагаз"
Още: "Доларът и AI": Кристалина Георгиева каза кои въпроси ще останат актуални през 2025 г.
Годишната инфлация у нас вече достигна 10% през февруари на база ИПЦ. Според ХИПЦ обаче, годишната инфлация към февруари е 8.4%.
Нивото на ценовата стабилност у нас (според ХИПЦ) е един от критериите за евентуалното присъединяване на България към еврозоната.
„Към настоящия момент очакванията са за продължаващо поскъпване на петрола и неенергийните суровини през 2022 г., което да започне да се забавя през втората половина на годината. В съответствие, нарастването на общото равнище на потребителските цени ще продължи да се ускорява до третото тримесечие на годината, след което ще започне да се забавя, а инфлацията в края на 2022 г. ще достигне 10%. (според ХИПЦ, бел. ред.)”, пише в макроикономическата прогноза.
Още: Бизнес климатът в България се подобрява през декември
Още: Цените на производител започнаха да растат през ноември
Според Министерство на финансите, водещ принос за ускоряването на инфлацията ще имат храните, чието поскъпване ще се ускори до 16.4% на годишна база през декември.
Прогнозата на финансовото министерство идва на фона на сериозен ръст в Индекса на тържищните цени на Държаната комисия по стоковите борси и тържищата, който отразява движението в цените на едро на основните хранителни стоки. Понастоящем индексът е нараснал с около 30% на годишна база.
Според макроикономическата прогноза на финансовото министерство, енергийните стоки ще допринесат за ускоряването на инфлацията, като повишението в цените на транспортните горива се очаква да достигне 25.1% в края на годината.
„Съществен принос ще имат и компонентите на базисната инфлация, поради очакваните вторични ефекти от ускореното поскъпване на енергоносителите и затрудненията във веригите на доставки. Услугите ще поскъпнат с 8.1% в края на 2022 г., а неенергийните нехранителни стоки – с 6%. Средногодишната инфлация през 2022 г. се прогнозира да бъде 10.4%.”, пише в документа.
Средногодишната инфлация през следващата 2023 година се очаква да бъде 5.1%, като ще продължи да се забавя до 2.7% през 2024 година и 2.3% през 2025 година, прогнозират от финансовото министерство.
Промените в икономическата среда в резултат на войната в Украйна понижиха и очакванията за ръст на българската икономика през тази година. Очакванията са през 2022 г. растежът на БВП на България да възлезе на 2.6%. Според макроикономическата прогноза, използвана за разработване на проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г. и на Актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2022–2024 година, растежът на БВП се очакваше да достигне 4.8% през тази година.