Няма риск за спестяванията на хората в следващите две – три години, коментира пред бТВ финансистът Мартин Заимов по повод влизането на страната ни в еврозоната и въвеждането на еврото. Припомняме, че Заимов беше директор на управление "Емисионно" (де факто на валутния борд) в БНБ по време на правителството на Иван Костов.
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
„Системата ни е така структурирана и управлявана, че тя не може да бъде тайно и изведнъж ревизирана. Първо ще разберем достатъчно рано, и ще има време да си сменим парите по дефиниция. Второ, в началото на въвеждането на валутния борд, в българската финансова система пропорцията на левове спрямо чужда валута беше от порядъка на 25%. В момента левът е 80%. Системата се стабилизира през обмена в евро. Колкото повече относителното недоверие на мнозинството хора се увеличава, толкова повече те сменят парите си от лева в евро, и така става потрудно системата да бъде ревизирана“, обясни финансистът.
Въпросът не е във влизането в ERM 2, а в минаването от ERM 2 с приемането на еврото – там е критичната точка, посочи още Мартин Заимов.
„Влизането в ERM 2 е по традиционните правила, които са на 20 години, те очевидно са остарели и очевидно не са приложими за България. Те позволяват хипотетично промяна на курса“, посочи още той.
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Според него истинският въпрос е не дали еврото е успешна или не бъдеща валута, а дали Европейския съюз(ЕС) е успешна или не бъдеща територия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още по темата дали има опасност за лева заради законовата поправка, ще намерите в ТАЗИ СТАТИЯ.
Напомняме, че преди около седмица едно изказване на икономиста професор Стив Ханке разбуни духовете у нас. Примането на еврото е грешка и България не трябва да се присъединява към единната европейска валута, заяви “бащата на валутния борд у нас“. Той разкритикува законовите промени, предложени от председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова. Те предвиждат след присъединяването на България към валутния механизъм, предхождащ еврозоната, курсът да подлежи на договаряне. Какво още каза Стив Ханке ЧЕТЕТЕ ТУК.
Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол
Още: Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте