Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Лукойл Нефтохим" заменя руския петрол с внос от Казахстан, Ирак и Тунис?

12 януари 2024, 16:12 часа • 6294 прочитания

През януари 2024 България ще замени вноса на руски петрол със суров петрол от Казахстан, Ирак и Тунис. Това твърди агенция "Ройтерс", като цитира търговци и данни на London Stock Exchange Group (LSEG).

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Заради руския петрол: Все повече прогнили танкери плават по моретата

България все още има действаща дерогация от ембаргото на Европейския съюз, която ѝ позволява да продължи вноса на руски петрол по море през 2024 г. Но страната ни ограничи износа на всички рафинирани продукти, произведени от руски суров петрол, от този месец, което прави почти невъзможно единствената рафинерия - " Лукойл Нефтохим" в Бургас - да работи с руски нефт. От март пък спираме целия внос на руски суров петрол.

Още: Дерогацията пада от 1 март догодина

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

България купува петрол, за да захранва рафинерията в Бургас, която има капацитет от 190 000 барела дневно и се управлява от "Лукойл". През 2023 г. страната ни беше четвъртият по големина купувач на руски нефт по море, като закупи над 100 000 барела дневно.

Още: Денков: С военни кораби ли да спираме танкерите с руски петрол?

Какъв петрол точно ще получи страната ни?

Този месец до бургаското пристанище няма да достигне петрол от Русия. Тъй като "Лукойл" вече не е в състояние да снабдява бургаската рафинерия със собствения си петрол "Уралс", тя трябва да използва нефт от другаде, което повишава разходите на завода. Рентабилността се влияе и от наложения от българското правителство данък върху печалбата на рафинерията.

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Снимка: iStock

По данни на LSEG през януари "Нефтохим" трябва да получи два товара от 70 000 тона суров петрол KEBCO от Казахстан, един товар от 76 000 тона Basrah Light, един товар от 50 000 тона CPC Blend и 33 000 тона петрол от Тунис, твърди "Ройтерс".

Още: Какво ще стане с цените на горивата с отпадането на дерогацията: Мартин Димитров коментира

Износът на петрол от иракския регион Кюрдистан е преустановен от пролетта на миналата година, подчертава агенцията в материала си, като никъде другаде не се споменава нищо за иракски нефт към България.

KEBCO е казахстански сорт, изнасян от руски пристанища със същото качество като "Уралс". Той е най-вероятният заместител на руския петрол в България, твърдят търговци, цитирани от агенцията. И добавят, че доставките му са ограничени, а цената му е значително по-висока от тази на "Уралс".

"Нефтохим" е проектиран да преработва петрол "Уралс" и преходът към друг тип е труден и бавен процес.

"Лукойл" и Министерството на икономиката не са отговорили на "Ройтерс". Actualno.com също изпрати въпроси по темата на икономическото ведомство.

Още: САЩ официално ни питат каква я свършихме с "Лукойл" и руския петрол

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес