Лихвите по кредити тръгват плавно нагоре в края на следващата година. Макар банкери и консултанти да не очакват драстични промени, те съветват да сме внимателни колко точно можем да плащаме за вноска.
Още: Газовите запаси на Украйна: Киев започна да трупа газ под земята
Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Прогнозата е за корекции от 0,25%, но 2-3 пъти годишно – зависи от решенията на Европейската централна банка.
В бизнеса с недвижимости също очакват имотите, макар и по-бавно, да продължават да поскъпват и догодина.
За да не се окаже в последствие вноската по жилищен кредит непосилна, експертите съветват да изчислим с колкото ще се увеличи тя, ако лихвите се вдигнат с 1% - при вноска от 550 лева сега, това означава 60 лева повече, а ако вноската е 900 - тя ще стане 1000.
Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол
„2018 г. едва ли ще има някакви драстични разлики в нивата, ако ще има увеличение, то ще е вероятно в края и няма да се отрази толкова драстично на пазара”, смята управителят на агенция за недвижими имоти Добромир Ганев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Банкерите също очакват лихвите през 2018 г. да се задържат около настоящите нива. Но още в края на годината ще тръгнат нагоре. Петър Андронов от Асоциацията на банките посочва, че корекциите от по 0,25% на няколко пъти в годината следват темпа, с който се върви в САЩ, предаде бтв.
И банкери, и консултанти, на този етап не виждат риск от балон на имотния и пазар и повторение не кризата след 2008 г., но съветват да не се изхвърляме с непосилни вноски. „За доход до 1500 лева не е добре да отделяме повече от 30% за месечни разходи по всичките ни кредити. За доходи от 2000 - 3000 можем да си позволим и до 40% от доходите да се отделят за кредит”, смята кредитният консултант Тихомир Тошев.
Особено внимателни трябва да са хората, които живеят под наем и купуват жилище на "зелено". Тогава често се налага в рамките на половин - една година да се плащат и двете – и заема, и наема.
Още: Топ производител на брашно и хляб в Русия е пред фалит
Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол
У нас, както и в Европейския съюз, нивата на лошите кредити намаляват. В момента те са около 10%.
Можете да следите нивата на всички видове кредити в България на едно място - в интернет портала izbiram.bg