Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кънев: Volkswagen избра Турция, защото България няма достатъчно добри кадри

14 юли 2019, 13:10 часа • 14981 прочитания

Volkswagen предпочита Турция пред България, защото те могат да осигурят държавни гаранции и разполагат с достатъчно на брой квалифицирани технически кадри. Това мнение изрази пред БНТ евродепутатът Радан Кънев, коментирайки актуалната тема къде ще бъде новият завод на германския концерн.

Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ

Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ

Друга важна причина е, че един от основните инвеститори в автомобилния производител - Катар (емирството притежава 17% от акциите в групата, б.р.) е оказал силен натиск в полза на съюзника си Турция.

Пречката пред възможността да се открие завод в България е и очевидната липса на технически кадри, което е работа на държавата преди всичко. "Най-важният фактор е, че в България няма достатъчно квалифицирана работна ръка за подобно голямо предприятие", каза евродепутатът.

Той потвърди широко споделяното мнение, че ако Volkswagen беше решил да строи завода си у нас, нямаше да как да намери нужния брой работници. "Нивото на техническото образование - както средно, така и висше - в България, и загубата на технически кадри в посока Западна Европа по пътя на трудовата миграция през последните години изглежда са основните фактори (за решението на Volkswagen не избере да страната ни, б.р.)", обясни десният политик.

Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение

Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа

Той отказа да обвини управляващите за неуспеха и призова въпросът да не се политизира. Препоръча първо българската държава да инвестира в образование на всяко ниво, за да дойдат такива стратегически инвестиции.

Кънев засегна и обсъжданата тема с мястото на потенциалния мегазавод, предлагайки местоположение в района на Стара Загора, вместо край София или Пловдив. По думите му Маришкия басейн има огромен потенциал – и като хора, и като инфраструктура, който може да се използва

Евродепутатът предложи да се помисли за т.нар. въглищни райони, които са под ударите на европейските климатични политики и подобни инвестиции трябва да бъдат насърчени да отиват именно там. Тези райони могат да получат европейски инвестиции за преход и развитие към нов вид икономика.

Вчера в множество медии се появиха информации, че Volkswagen окончателно е избрал Турция за новия си завод за 1.3 млрд. евро, който ще бъде изграден близо до индустриалния център на страната - Измир.

Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия

Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари

Изборът на Турция пред България е продиктуван от по-добрите условия, предложени от турските власти, като голяма финансова подкрепа (около 100 млн. евро) и безплатен терен.

Други предимства на съседката ни са големият вътрешен пазар и опитът в автомобилната индустрия и множеството обучени специалисти. В страната работят 9 големи автомобилни производители и 400 доставчици на части.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес