Хората във Финландия харчат най-много за жилища, следвани плътно от британците, сочат данни на Resolution Foundation, цитирани от Euronews.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Британският институт е установил, че хората във Финландия са заделяли средно 24% от общите си разходи за жилище, като далеч изпреварват средното ниво в ЕС от 15%.
Данните са комбинация от плащания действителен наем и сумата, която собствениците на жилища биха платили, ако наемаха жилището си на отворения пазар.
ОЩЕ: Европейският ипотечен пазар е най-зле от десетилетие
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
За сметка на това, жилищата в Полша заемат най-ниския дял в разходите сред страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) с 6% от разходите.
Къде цените на жилищата са най-високи?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Снимка: iStock
Цената на жилищата са най-високи във Великобритания, следвани от тези в Нова Зеландия, Австралия и Ирландия. Полша и Гърция са доста под средното ниво в ОИСР, като по-ниските цени обясняват отчасти високото им потребление на жилища.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
В Европа цените на жилищата са нараснали най-силно в Турция – публикувани в страната данни сочат, че цените на жилищата са 12 пъти по-високи спрямо 9 години по-рано в номинални изражения. Така апартаментите в Истанбул се конкурират с Париж и Лондон, които са известни със скъпите си жилища.
ОЩЕ: Китайската имотна криза се разраства: Цените падат за четвърти пореден месец
Северноевропейските страни в ОИСР като Швеция и Финландия отчитат най-малката промяна на цените с ръст от над 4% в номинални изражения от 2015 г.
На обратния полюс Турция е следвана плътно от Унгария, където цените са се повишили със 166% спрямо нивото им от 2015 г.
Борба срещу растящите цени на жилищата
Снимка: iStock
Растящите цени на жилищата и на наемите, главно заради нарасналото търсене от чуждестранни купувачи и продължаващия икономически растеж, затрудняват гърците да навлязат на имотния пазар.
Неотдавнашно допитване на Euronews установи, че борбата с растящите цени е най-големият проблем на гласоподавателите на предстоящите избори за Европейски парламент, като 68% от анкетираните я определят като приоритет.
Resolution Foundation е проследила и отношението между общия просперитет в страната и количеството жилищни услуги, които се потребяват в нея.
ОЩЕ: Краткосрочните наеми на имоти в наша съседка са генерирали 3,5 млрд. евро през 2023 г.
Полша е страната с най-високо потребление на жилищни услуги, следвана от Гърция и Чехия.
Домакинствата във Великобритания, съотнесени с общия просперитет в страната, потребяват далеч по-малко жилища от домакинствата във всички останали икономики от ОИСР, с изключение на Колумбия, която е най-бедната страна членка в организацията.