Относно т.нар. план "Юнкер" на Европейската комисия заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) по бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева коментира, че пари има, но проекти у нас – не. По думите ѝ проект като карго летище е рисков, но е точно такъв, какъвто планът "Юнкер" би подкрепил, предаде "Фокус".
Кристалина Георгиева участва в дискусията "Да! На българската икономика. Европейска България -стабилност и растеж”.
Зам.-председателят от ЕК заяви, че трябва да се засили ролята на България в плана „Юнкер”. Колкото повече България е видима, толкова по-голям шанс има за привличане на пари, каза тя. "Планът „Юнкер” има конкретни ползи за бизнеса, защото се реализира от български фирми", поясни Георгиева.
Бюджетът на България е изпълним, отговорен и ориентиран към растежа на българската икономика. Това заяви заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) по бюджет и човешки ресурси
"Моят съвет към Горанов е да бъде подготвен за шока, който може да дойде заради климатичните изменения, заради това, че сме взаимно зависими и за това трябва да имаме буфер", каза Кристалина Георгиев.
Според нея бюджетът на Европа има нужда от повече креативност. "Като използвахме всички възможни инструменти на гъвкавост, успяхме да удвоим парите за бежанците - имаме близо 10 млрд. евро от 4 млрд. евро", каза тя. Според нея Европа не може да надскочи рамката на бюджета.
"Смятам, че България ще е много важно да каже „Да” на рамката", заяви зам.-председателят на ЕК. "Решаването на проблема за сигурността, за миграцията и бежанците в европейски мащаб изисква гъвкавост не само на европейски бюджети", каза Георгиева и поясни, че ако се позволи на националните правителства да има повече разходи за миграция и сигурност тогава европейският бюджет остава в защитена позиция.