Наскоро уволнени бивши директори от държавната млекопреработвателна компания "Ел Би Булгарикум" ЕАД обявиха, че в дружеството се случват тежки нарушения и трябва да влезе прокуратурата да провери дейността на изпълнителния директор Ивайло Лилов. Това съобщихдвама от уволнените на ръководни длъжности - бившият административен директор Любомир Черногорски и бившият търговски директор Даниела Христова, които са и синдикални лидери в предприятието от КНСБ.
Сигнали вече са подадени до органите на МВР, прокуратурата и до съда за неправомерни освобождения на четири директора – административен, търговски, финансов и оперативен.
ОЩЕ: Заплатите от 12-14 000 лв. в ДКК са по закон: Никола Стоянов за рокадите
Коли за много пари
Най-фрапиращото е, че са поръчани 5 автомобила за 1 020 000 лв. с ДДС, които не са доставени въпреки изтеклия договор.
„Стойността им е завишена и е много над пазарните цени, което е спорно, защото никъде няма разписани конкретни технически характеристики за нужните на фирмата“, каза Черногорски.
Става въпрос за покупката на 3 специализирани и 2 леки коли, които е трябвало да дойдат до края на август. „И до днес не са доставени, а цялата сума е платена авансово от „Ел Би Булгарикум“, като никой не търси отговорност и неустойки. Това е безстопанственост“, смята Любомир Черногорски.
Той попита какво налага закупуването на две леки автомобила от най- висок клас на съответната марка и най – високо ниво на оборудване, а не поне още един специализиран автомобил от каквато необходимост има дружеството, предвид амортизираният специализиран автопарк. Освен това договорът е сключен със 100% авансово плащане, без предоставяне на банкова гаранция за аванса, както и гаранция за добро изпълнение.
Липсва досие на проведената процедура - задание въз основа, на което би следвало да са получени оферти или поне аз не намерих такова, както и при поискване от юриста на дружеството не ми бе предоставено, подчерта Черногорски. Освен това избраният доставчик не е официалният представител на марката автомобили, а е дилър. Материалите вече са предадени на прокуратурата.
Със ситуацията са запознати още Иван Зангочев, изпълнителен директор на Държавната консолидационна компания (ДКК), и министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов. Освен това има ключова взаимовръзка между настоящия директор на „Ел Би Булгарикум“ Ивайло Лилов и бившият такъв, назначен по време на служебния кабинет Николай Маринов, както и с настоящия директор на ДКК Иван Зангочев. През ден бившият директор на млекопреработвателното дружество е в централата на столичната улица "Тинтява", обясни Любомир Черногорски.
ОЩЕ: ДКК намали състава на Съвета на директорите в държавната компания "Ел Би Булгарикум" ЕАД
Други нарушения
Поне 3 закона са нарушени от настоящото ръководство на "Ел Би Булгарикум" ЕАД - Закона за храните, Правилникът за прилагане на Закона за държавните предприятия и Кодекса на труда, смята още Черногорски. Той допълни, че отново е върнат доставчикът на сурово мляко „Милки Груп Био“, която нашумя с вноса на мляко от Унгария за дружеството.
„Искам да подчертая, че именно нашият екип прекрати прякото договаряне на предишното ръководство и наложи обективни критерии за оценка на доставчиците в предприятието“, коментира Даниела Христова, бивш вече търговски директор. Прозрачност е тогава, когато условията, методът за оценка и проектът на договора, са публично обявени и общодостъпни. Това е важно за потенциалните участници в процедурата да преценят дали отговарят на поставените критерии, устройват ли ги клаузите на проекто - договора и ще могат ли да покрият критериите за оценка на офертите им.
Любомир Черногорски и Даниела Христова посочиха, че освободеният борд на директорите на „Ел Би Булгарикум“ е в нарушение на Закона за публичните предприятия, т.е. без никакви мотиви или с нагласени такива. Например след среща с японския посланик, министър Богданов заявява, че една от причините за освобождаване на борда, е забавяне на преговорите с „Мейджи“ по отношение на подписване на договор за съвместни изследвания. Доколкото ми е известно, (разполагам със съответният мейл), след последната среща на ръководството с представителите на „Мейджи“, бившият изпълнителен директор г-н Русев уведомява началника на кабинета на министъра на икономиката г-жа Добринка Вичева за развоя на преговорите, както и моли за одобрение на дати за следващо посещение на японската делегация в София и пита дали Министър Богданов, ще може да вземе лично участие в тази среща, на която се очаква финализиране на преговорите и подписване на договор.
ОЩЕ: И в следващите 50 години японците ще произвеждат българско кисело мляко
В отговор на този мейл, г-жа Вичева изпраща инструкция за прекратяване на преговорите и за не потвърждаване на дати за посещение до второ нареждане. До такова нареждане, така и не се стига, още повече това провокирано забавяне се използва като мотив за освобождаване на целия борд, каза Любомир Черногорски.
За противоправните действия на г-н Лилов, свързани с освобождаването на Любомир Черногорски и Даниела Христова, ще бъдат подадени искови молби в съда. Същевременно най – ключовият служител в дружеството“ - София Секулова, юрисконсулт на „Ел Би Булгарикум“, е от 18 години в дружеството, като вътрешните правила са изготвени от нея и за нея. Целият документооборот се съгласува от нея, независимо дали е нужно юридическо съгласуване, включително и назначаването на служителите. Тя е била секретар на Съвета на директорите – в това си качество изготвя Протоколи за решенията на съвета на директорите – не по техни решения, а по нейни съображения, поправя, добавя, изважда и редактира текстове.
На лицето Секулова са и искани два пъти писмени обяснения за злоупотреби от предходното ръководство, на които тя не представи писмени отговори, нещо повече излезе в дълъг болничен.
Завърна се на работа в първия ден, след смяната на ръководството на „Ел Би Булгарикум“. В същия ден идва разрешение от ГИТ за дисциплинарно уволнение на юрисконсулта. Аз подготвих и входирах подробен доклад към г-н Лилов, в който обяснявам ситуацията. Въпреки множеството доказателства за нарушаване и опорочаване на процедурите, той не предприема действия по освобождаване на София Секулова. Това само по себе си означава, че такова поведение се толерира от него. И тук възниква въпросът: Дали този протекционизъм не е ключа към защита на нечии, частни икономически интереси, подчерта още Любомир Черногорски.